Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniejszy parasol

JÓZEF LONCZAK
Od 1 bm. zmieniły się przepisy dotyczące zwolnień grupowych oraz o ochronie działaczy związkowych. To trzecia z wielkich zmian wprowadzanych przy okazji nowelizacji kodeksu pracy.

W założeniach nowe przepisy mają pracodawcom obniżyć koszty prowadzenia działalności. Rodzą one jednak sporo wątpliwości interpretacyjnych.

Odprawy

Stanisław Hala, wiceprezes firmy Transsystem z Woli Dalszej zatrudniającej ponad tysiąc osób: - Ta nowelizacja idzie w dobrym kierunku. Powinna uporządkować status tych związkowców, którzy założyli związek tylko po to, aby chronić własne miejsca pracy, bez oglądania się na interes pracodawcy. Jak każda zmiana, która czyni stosunki pracy bardziej racjonalnymi jest przyjmowana pozytywnie przez pracodawców. Lżej teraz będzie pracodawcom, którzy będą musieli przeprowadzić zwolnienia grupowe, bo obciążenia związane z odprawami są bardziej sprawiedliwe.

Rafał Szychowicz, prawnik Zarządu regionu NSZZ "S" w Rzeszowie: - Wchodzące w życie zmienione przepisy prawa pracy są szczególnie niekorzystne dla pracowników małych firm, których tak naprawdę jest najwięcej. Osoby w nich pracujące są pozbawione teraz odpraw. Ograniczono także ich prawo do zrzeszania się w związki zawodowe i praktycznie pozbawiono ich pomocy z funduszu socjalnego. Nie wiadomo też dlaczego wprowadza się nierówne traktowanie pracodawców i pracowników firm małych i większych. Przecież podobnych udogodnień będą oczekiwać szefowie firm zatrudniający ponad 20 pracowników.

Wchodzące od 1 bm., znowelizowane przepisy pozwalają pracodawcom zatrudniających mniej niż 20 osób, zwalniać pracowników z przyczyn dotyczących zakładu pracy, bez wypłacania odprawy. Nie dotyczy to jednak osób, którym do emerytury zostały 2 lata, lub przebywają na urlopie (macierzyńskim, wychowawczym, wypoczynkowym, szkoleniowym). Ograniczenia te nie dotyczą sytuacji, w której zakład jest likwidowany.
- Odprawa nie należy się też osobom, które mają prawo do emerytury lub renty, pracują w innej firmie na cały etat, w kilku firmach łącznie na pełny etat lub prowadzą co najmniej 5-hektarowe gospodarstwo rolne - wyjaśnia Biuro Prasowe Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.

Staż pracy inaczej

Natomiast pracodawca zatrudniający powyżej 20 osób ma obowiązek do wypłaty odprawy zależnie od stażu pracy u danego pracodawcy:
- odprawa w wysokości 1 pensji, jeżeli pracownik przepracował mniej niż 2 lata,
- odprawa 2 pensji, jeśli pracownik pracował od 2 do 8 lat,
- odprawa 3 pensji, jeżeli pracownik przepracował powyżej 8 lat.
Pracodawca ma też obowiązek powiadomienia:
- powiatowego urzędu pracy i zw. zawodowych, działających w zakładzie (jeśli w firmie nie ma zz, pracodawca zasięga opinii pracowników i ogłasza pisemnie regulamin zwolnień) w przypadku zwolnień grupowych, najpóźniej na 30 dni przed zwolnieniem (do tej pory było 45 dni).
- zz w przypadku zwolnienia 1 pracownika.

Działacze zz

Od 1 bm do 30 czerwca 2004 r., nadal będą chronieni dotychczasowi działacze organizacji zakładowych. - Natomiast docelowo od 1 lipca br liczba osób podlegających ochronie będzie uzależniona bądź od liczebności związku lub liczebności kadry kierowniczej w zakładzie pracy - mówi Lucyna Gniewek z Biura Konsultacyjno-Negocjacyjnego "S" w Rzeszowie.
Tzw. związki zawodowe reprezentatywne wskazują (w zależności od wybranej opcji) liczbę chronionych osób:
- nie większą od kadry kierowniczej zakładu,
- stosownie do liczebności związku.
Jeśli związek zaw. działa w firmie wielozakładowej, stosuje się powyższe metody (odpowiednio do każdego pracodawcy) dodając do tego jedna osobę chronioną na każdy zakład, w którym międzyzakładowy zz zrzesza 10 pracowników.
Związki zawodowe nie posiadające statusu reprezentatywności mogą umieścić na liście osób chronionych tylko jedną osobę. W międzyzakładowy związkach z powyższym statusem liczba chronionych pracowników nie może przekraczać liczby zakładów, które zrzeszają co najmniej 10 pracowników. Także liczba chronionych osób należących do komitetu założycielskiego związków zawodowych ulega zmniejszeniu do 3 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24