Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobilny Punkt Rekrutacji ruszył w Rzeszowie. Młodzi ludzie dowiedzą się tutaj, jak zostać żołnierzem [ZDJĘCIA]

Józef Lonczak
Józef Lonczak
W Rzeszowie ruszył Mobilny Punkt Rekrutacji.
W Rzeszowie ruszył Mobilny Punkt Rekrutacji. Paweł Dubiel
W gmachu Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie rozpoczął działalność Mobilny Punkt Rekrutacji. Młodzi ludzie mogą tu uzyskać informacje, jak zostać żołnierzem.

- Osób zainteresowanych służbą wojskową jest dużo, dlatego został otwarty tu punkt mobilny, który ułatwia wszystkim chętnym dostęp do wiadomości o nowych formach służby - powiedziała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki podczas inauguracji Mobilnego Punktu Rekrutacji w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie

.

Teraz ten punkt będzie czynny we wtorki w godzinach 10 do 18. Można w nim uzyskać informację dotyczące dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a także przejścia potem do służby zawodowej, czy służbie w „terytorialsach”.

- Nowa ustawa o obowiązku obrony wprowadziła dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Ten nowy rodzaj służby wiąże się z planami zwiększenia liczebności polskiej armii do 300 tysięcy żołnierzy. Na Podkarpaciu program dobrowolnej służby wojskowej uruchomiono już 6 czerwca. Takie 28-dniowe szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej służby rozpoczęły panie w jednostce wojskowej w Jarosławiu. Zostanie ono zakończone przysięgą wojskową - powiedział płk Mariusz Stopa, szef Oddziału Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie.

4560 złotych miesięcznego wynagrodzenia od pierwszego dnia służby w wojsku

Warunki rekrutacji do dobrowolnej służby w wojsku są następujące:

  • wiek minimum 18 lat,
  • polskie obywatelstwo,
  • niekaralność za przestępstwo umyślne,
  • zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia służby wojskowej,
  • nieposzlakowana opinia.

Po przysiędze nowi żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (DZSW) będą kontynuować 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne połączone z pełnieniem obowiązków w jednostce wojskowej.

Po przejściu pełnego cyklu szkolenia żołnierz DZSW będzie miał pierwszeństwo w naborze do służby zawodowej. Warto wiedzieć, że zarobki żołnierza DZSW już od pierwszego dnia tej nowej służby wynoszą 4560 zł na miesiąc.

Mobilny Punkt rekrutacji w Rzeszowie. Największe zainteresowanie wzbudza „nowość”, czyli dobrowolna zasadnicza służba wojskowa

Służący w Mobilnym Punkcie Rekrutacji (MPR) żołnierze i pracownicy wojska w ub. tygodniu odpowiadali na pytania kandydatów do służby wojskowej na ul. 3 Maja w Rzeszowie. Będą pojawiać się też w galeriach handlowych, a w każdy wtorek w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Zainteresowanie wojskiem jest duże.

Młodzi mężczyźni i kobiety pytają o informacje na temat dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, warunków pozostania zawodowym żołnierzem oraz służbą w „terytorialsach”. Młodzież chce szybko uzyskać informacje, a największe zainteresowanie wzbudza „nowość”, czyli dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.

- Jestem z kolegą zainteresowany tą służbą. Za rok kończymy technikum i podoba nam się wojsko. Interesuję się informatyką, a kolega potrafi obsługiwać drona, więc takie umiejętności są w wojsku potrzebne. Zaletą jest też jednocześnie ciekawa praca i na początek niezłe zarobki - mówi Marek z pow. rzeszowskiego.

Oczywiście wojskiem interesuje się głównie młodzież, ale nie tylko mężczyźni, tylko również kobiety. ich pytania dotyczyły także zasad i formuły zawodowej służby wojskowej oraz wśród „terytorialsów”. Właśnie na te pytania odpowiadali m.in. umundurowane panie i panowie z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy ze swoim dowódcą pułkownikiem Michałem Małyską wzięli udział w inauguracji Mobilnego Punktu Rekrutacji w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

- Jestem w 31 batalionie lekkiej piechoty 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od jesieni 2020 roku. Przeszedłem proces rekrutacji, 16-dniowe szkolenie wojskowe, szkolenie poligonowe i przynajmniej raz w miesiącu spędzam w wojsku weekend. W razie potrzeby pomagamy ludziom np. w przypadku klęsk żywiołowych. Uważam, że nasza służba ma sens. Jestem mechanikiem pojazdów wojskowych, co jest ciekawą specjalnością, bo różnią się one od pojazdów cywilnych. Kiedy byłem potrzebny pomagałem uchodźcom na granicy polsko- ukraińskiej – mówi Marek, szeregowiec 3 PBOT.

Młodzi ludzie na Podkarpaciu mogą trafić do armii w ramach nie tylko terytorialnej służby wojskowej (funkcjonuje od 2016 r.), czy właśnie utworzonej dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, ale będąc studentem do Legii Akademickiej, która funkcjonuje w trzech uczelniach naszego regionu: Politechnice Rzeszowskiej, Uniwersytecie Rzeszowskim oraz PWSTE w Jarosławiu. Ponadto w woj. podkarpackim funkcjonuje także 21 klas mundurowych. Absolwenci tych klas mają potem możliwość skrócenia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz krótszej aplikacji do służby zawodowej.

W Rzeszowie ruszył Mobilny Punkt Rekrutacji.

Mobilny Punkt Rekrutacji ruszył w Rzeszowie. Młodzi ludzie d...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24