Moda na wushu, czyli jak zostać mistrzem kung-fu

  Moda na wushu, czyli jak zostać mistrzem kung-fu

  Wojciech Tatara

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Rosnące grono fanów wschodnich sztuk walki można było zobaczyć podczas Ogólnopolskich Mistrzostwa Podkarpacia w Wushu, które odbyły się w Rzeszowie w

  Rosnące grono fanów wschodnich sztuk walki można było zobaczyć podczas Ogólnopolskich Mistrzostwa Podkarpacia w Wushu, które odbyły się w Rzeszowie w ostatnia sobotę. ©Fot. Krzysztof Kapica

  Dzieci, młodzież i osoby pracujące. Niezależnie od wieku coraz więcej osób zapisuje się na kursy wschodnich sztuk walki. Jedną z najpopularniejszych dyscyplin jest wushu znane popularnie jako kung-fu.
  Rosnące grono fanów wschodnich sztuk walki można było zobaczyć podczas Ogólnopolskich Mistrzostwa Podkarpacia w Wushu, które odbyły się w Rzeszowie w

  Rosnące grono fanów wschodnich sztuk walki można było zobaczyć podczas Ogólnopolskich Mistrzostwa Podkarpacia w Wushu, które odbyły się w Rzeszowie w ostatnia sobotę. ©Fot. Krzysztof Kapica

  W ubiegłą sobotę po raz pierwszy w naszym województwie odbyły się Ogólnopolskie Mistrzostwa Podkarpacia w Wushu pod honorowym patronatem prezydenta Rzeszowa. Na hali sportowej IV LO w Rzeszowie zaprezentowało się 130 zawodników z całej Polski na czele z reprezentantami kraju, którzy za kilka dni wystartują w Mistrzostwach Świata. Imprezę zorganizowała rzeszowska szkoła Chow Gar Kung-Fu, której dyrektorem i jednocześnie instruktorem jest Tomasz Płaza.

  - Postanowiliśmy zorganizować taki turniej, jakiego jeszcze na Podkarpaciu nie było.
  Rywalizacja odbywała się w kilkunastu konkurencjach od najmłodszej kategorii wiekowej, po seniorów. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem samych zawodników jak również i kibiców - opowiada Tomasz Płaza.

  Hartowanie samodyscypliny

  W szkole pana Tomasza ćwiczy około 150 osób w różnym wieku, począwszy od przedszkolaków, a skończywszy na osobach dorosłych, które po pracy zaglądają na salę treningową.

  - Jako chyba jedyna szkoła w Rzeszowie mamy własną salę treningową z pełnym wyposażeniem i różnorakimi broniami wykorzystywanymi w wushu. Uczniowie ćwiczą z halabardami, mieczami, sztyletami, kijami i innymi rodzajami broni.

  Wushu to sztuka walki wymagająca nie tylko ciężkich treningów, ale systematyczności i samodyscypliny, dzięki czemu oprócz ciała kształtuje się też duch zawodnika.

  - Często słyszę od rodziców, że dziecko, które zaczęło chodzić na nasze zajęcia, poprawia też oceny w szkole i jest bardziej zorganizowane - mówi Tomasz Płaza.

  Sport dla wszystkich

  Podczas sobotniej imprezy, dobrze zaprezentowali się zawodnicy ze szkoły pana Tomasza. Oprócz licznych sukcesów w kategoriach juniorskich, medale zdobyli też w najbardziej widowiskowych walkach full kontakt seniorzy w kategorii do 65 kg: pierwsze miejsce zajął Tomasz Kocęba, a trzeci był Krzysztof Gutkowski. Na najniższych stopniach podium uplasowali się także w kategorii do 60 kg - Andrzej Łagowski oraz w kategorii do 75 kg - Tymoteusz Płudowski. Najbardziej widowiskowo wyglądała walka Aleksandra Chomickiego, który niestety nie sprostał swojemu rywalowi.  Co ciekawe do szkoły Chow Gar Kung-Fu zapisuje się coraz więcej pań.

  - W tej chwili 15 procent naszych uczniów to kobiety - mówi Płaza.

  Jedną z nich jest Patrycja Tomaka, mająca na swoim koncie liczne sukcesy w wushu.
  - Podoba mi się ta sztuka walki - mówi Patrycja. - Często staruję na różnych zawodach, a ponadto na treningach ćwiczę własną wytrwałość.

  W szkole pana Tomasz uczniowie uczą się przede wszystkim samoobrony, którą mogą wykorzystać w życiu codziennym.

  - Zdarzyło mi się kilka razy, że musiałem skorzystać ze swoich umiejętności, ale tylko w samoobronie - zapewnia instruktor. - Po kilku miesiącach treningu każdy nowicjusz może poznać podstawowe chwyty, aby móc sobie poradzić w sytuacjach zagrożenia.

  W Chow Gar Kung-Fu półtoragodzinne treningi odbywają się w piętnastoosobowych grupach dwa lub trzy razy w tygodniu.
  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo