Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modele okrętów z Rzeszowa zdobyły wysokie wyróżnienia podczas Mistrzostw Świata Modeli okrętów w Rijece

Oprac. beta
Podczas Mistrzostw Świata Modeli Okrętów w Rijece (Chorwacja), modele Artura Reslera z Rzeszowa otrzymały wysokie oceny. To kolejny sukces naszego modelarza.

Tegoroczne Mistrzostwa Świata Modeli Okrętów (World Championship of Model Ships, Rijeka 2021) pod patronatem Prezydenta Republiki Chorwacji Zorana Milanovicia, zostały przeniesione z poprzedniego roku, gdy pandemia pokrzyżowała plany.

Do Kadry Narodowej Rzeczpospolitej Polskiej został zakwalifikowany m.in. rzeszowski modelarz - Artur Resler. Udział jego modeli w Mistrzostwach Świata uzyskał wsparcie Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miasta Rzeszowa.

- Mistrzostwa są przede wszystkim wielkim świętem modelarzy - mówi Artur Resler

- Prezentowane są wówczas najlepsze modele z każdego kraju. Łącznie do Rijeki przywieziono blisko 180 modeli z ośmiu krajów, w tym m in. z Włoch, Bułgarii, Ukrainy i oczywiście z Polski. Dotychczasowe kontakty zdalne w niczym nie zastąpią bezpośrednich spotkań, rozmów i wymiany doświadczeń z przedstawicielami światowej czołówki modelarzy. To wspaniała impreza i spore przeżycie móc oglądać najlepsze modele świata i spotkać się z ich twórcami.

Artur Resler przywiózł z Rijeki dwa medale: złoty za pancernik „Bismarck” w skali 1:200 (model utrzymał swoją wysoką pozycję z poprzedniej edycji Mistrzostw), oraz medal srebrny dla atomowego okrętu podwodnego „Kursk” w skali 1:100.

- Pancernik „Bismarck” rzeczywiście wzbudził spore zainteresowanie organizatorów i w swojej klasie osiągnął jeden z najlepszych wyników – podkreśla rzeszowski modelarz.

- Jestem też osobiście zadowolony z medalu dla „Kurska”, ponieważ okręty podwodne, biorąc pod uwagę ich specyfikę, czyli małą ilość zewnętrznych detali w stosunku do okrętów nawodnych, są bardzo rzadko prezentowane podczas zawodów. W modelu tym (o długości 155 cm) wprowadziłem szereg dodatków, m in. otwarte silosy rakiet manewrujących i przedział torpedowy. Można też zajrzeć do wnętrza okrętu przez właz, którym załoga „Kurska” miała zostać ewakuowana z uszkodzonego wybuchem torpedy i zatopionego kadłuba okrętu. Takie zmiany i dodatki pozwoliły na śmiałe stanięcie w „szranki” z modelami krążowników i pancerników, a nakład włożonej pracy został doceniony.

Rzeszowianin traktuje modelarstwo jako swego rodzaju „ilustrację” przestrzenną do historii, która jest jego kolejną wielką pasją. Wielokrotnie prezentował swoje modele okrętów i samolotów na spotkaniach miłośników historii i modelarstwa, opowiadając epizody z ich dziejów i roli jakie odegrały w etapach historii. Celem spotkań jest też zachęcanie, głównie młodzieży, do zajęcia się modelarstwem i zainteresowanie historią, zwłaszcza w obliczu dominującej „cyfryzacji”.

Artur Resler pracuje obecnie nad kolejnym modelem okrętu, który niebawem zostanie ukończony. To słynny brytyjski pancernik HMS „Dreadnought” z 1907 r., którego konstrukcja zrewolucjonizowała sposób budowy okrętów liniowych na kolejne dziesięciolecia i miała niebagatelny wpływ na rywalizację mocarstw podczas pierwszej wojny światowej.

Festiwal Breakout Days 2021 w Rzeszowie organizowany jest na cześć wybitnego bluesmana, Tadeusza Nalepy.

Koncert Tomasza Organka w WDK w ramach festiwalu Breakout Da...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24