Modernizacja Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie. MPGK inwestuje miliony, żeby lepiej segregować śmieci [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Udostępnij:
Krośnieńskie MPGK chce stworzyć nowoczesny i efektywny system gospodarowania odpadami. Korzystałoby z niego nie tylko miasto, ale i kilkadziesiąt gmin z południowej części regionu. Projekt zyskał wsparcie unijnych funduszy.

Modernizacja i rozbudowa części mechanicznej instalacji przetwarzania odpadów to jedno z zadań tego projektu. W tym tygodniu została podpisana umowa z wykonawcą zadania. Będzie to katowicka spółka Sutco-Polska. Wartość kontraktu opiewa na kwotę ponad 20 milionów złotych. Prace potrwają prawie dwa lata.

Modernizacja pozwoli na zautomatyzowanie procesu odzyskiwania materiałów przeznaczonych do recyklingu. Pozwoli lepiej sortować odpady komunalne - zarówno te zmieszane, jak i te pochodzące ze zbiórki selektywnej.

- Po modernizacji zakładu pracownicy będą jedynie kontrolować automatyczny system segregowania odpadów oraz będą „doczyszczać” odpady w kabinach sortowniczych - informuje Edyta Bartkowiak z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. - To znacząco poprawi efektywność i skuteczność pracy instalacji.

W Zakładzie Utylizacji Odpadów w Krośnie pojawi się nowe wyposażenie: separatory optyczne i balistyczne do sortowania tworzyw sztucznych, papieru i metali, rozrywarka worków, kabiny sortownicze (w tym do sortowania wstępnego), sito bębnowe, prasa belująca, specjalistyczne taśmowe przenośniki.

Rozładunek odpadów oraz ich przetwarzanie prowadzony będzie w zamkniętych obiektach. Zastosowane zostaną reaktory, które za pomocą biofiltrów, po całym procesie będą oczyszczać powietrze. To - jak zapewnia MPKG - pozwoli na wyeliminowanie uciążliwości zapachowych.

Realizacja inwestycji potrwa 22 miesiące. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w tym czasie nie przerwie pracy.

- Podczas modernizacji instalacji będzie zmniejszona ilość przyjmowanych i przetwarzanych w niej odpadów - tłumaczy Edyta Bartkowiak. - Umożliwi to sprawne prowadzenie pracy modernizacyjnych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Podkarpackie w 2018 roku będzie wielkim placem budowy. Duże inwestycje za duże pieniądze

Zarząd MPGK zapewnia, że dzięki modernizacji zakład znów stanie się jednym z najnowocześniejszych tego typu w kraju, w pełni ukierunkowanym na maksymalizowanie odzysku i segregacji odpadów.

- Wyeliminowane zostaną także jakiekolwiek jego uciążliwości dla otoczenia, gdyż całość powietrza z hali będzie ujmowana i oczyszczana w biofiltrach - mówi Janusz Fic, prezes MPGK.

Modernizacja części mechanicznej instalacji przetwarzania odpadów to nie jedyne działanie, jakie ma w planach miejska spółka.

Kolejną inwestycją bezie rozbudowa i unowocześnienie części biologicznej. Poszczególne części instalacji zostaną wyposażone w nowe maszyny i urządzenia do jej obsługi.

Przewidziana jest także budowa punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Wartość całego projektu to ok. 64 mln zł. Krosno realizuje go we współpracy z gminami które na mocy porozumienia przekazały mu swoje zadania z zakresu zagospodarowania odpadów. Ta współpraca była niezbędnym warunkiem dla pozyskania dofinansowania z Unii Europejskiej.

- To na gminach spoczywa obowiązek organizacji systemu gospodarowania odpadami oraz uzyskania wymaganych poziomów recyklingu - zaznacza prezydent Piotr Przytocki.


ZOBACZ TEŻ: W zabytkowym budynku dworca PKP w Krośnie powstanie Etnocetrum Ziemi Krośnieńskiej - OK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie