Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MON odpala Obronę Terytorialną

Jakub Hap
Jednostka Strzelecka 2091 im. gen. Józefa Hallera w Trzcinicy. O sile WOT stanowić mają m.in. właśnie uczniowie klas mundurowych.
Jednostka Strzelecka 2091 im. gen. Józefa Hallera w Trzcinicy. O sile WOT stanowić mają m.in. właśnie uczniowie klas mundurowych. Jednostka Strzelecka 2091 w Trzcinicy
Nabór do formacji wojskowej, która skupiać ma żołnierzy rezerwy oraz ochotników już trwa. Jednak do spełnienia marzeń ministra Macierewicza jeszcze długa droga

Prace nad stworzeniem piątego ogniwa Sił Zbrojnych RP rozpoczęły się niespełna rok temu. 25 kwietnia br. koncepcję obrony terytorialnej podpisał Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Podkreślił wówczas, że pierwsze trzy brygady OT zostaną utworzone na przełomie 2016 i 2017 r., a do 2019 r. „kraj zostanie pokryty” następnymi takimi formacjami. Założenie było następujące: w każdym powiecie istnieć ma kompania różnych typów - piechoty czy ochrony, ale też pododdziały wsparcia, regulacji ruchu, logistyczne czy dowodzenia.

Dla patriotówO sile OT stanowić ma docelowo 35 tys. wyszkolonych żołnierzy o „dużym zasobie patriotyzmu”, zdolnych przede wszystkim do działań antykryzysowych, antydywersyjnych, antyterrorystycznych oraz antydezinformacyjnych w obronie bezpieczeństwa cywilnego i dziedzictwa kulturowego narodu polskiego. Ponadto przyjęto, że OT będzie też przygotowywana do działań zbrojnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi. - WOT muszą być przygotowane na kształt sił specjalnych, ale osadzone w społeczności lokalnej - podkreśla minister Macierewicz.

Jak wynika z projektu nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony, w szeregi WOT mogą wstąpić rezerwiści oraz ochotnicy z organizacji paramilitarnych i klas mundurowych. Czas trwania służby wynosić będzie od 12 miesięcy do 6 lat, z możliwością przedłużenia na wniosek lub za zgodą żołnierza. „Gotowość bojowa” w służbie WOT ma być wynagradzana w kwocie ok. 500 zł miesięcznie.

Nabór osób chętnych do służby w ramach OT już się rozpoczął i prowadzą go Wojskowe Komendy Uzupełnień na terenie całego kraju. Ćwiczenia dla ochotników (kobiet jak i mężczyzn) przewidziane są w pierwszym kwartale 2017 r. Żołnierz ochotnik raz na miesiąc będzie się szkolił w jednostce wojskowej - systemem weekendowym. Ponadto, raz w roku ma uczestniczyć w dwutygodniowym szkoleniu zgrywającym pododdziały na poligonie.

W październiku rozpoczęto szkolenie kandydatów na oficerów pod kątem służby w Obronie Terytorialnej - w tym też celu w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu uruchomiono kierunek „obrona terytorialna”. w 2017 r. 120 oficerów zasili szeregi nowo formowanych pododdziałów OT. Są oni zalążkiem przyszłych kadr - to od nich będą uczyć się kolejne pokolenia żołnierzy WOT. Rekrutacja do studium oficerskiego we Wrocławiu też ruszy w 2017 r.

Szczegółowych informacji dotyczących naboru do służby w WOT można uzyskać w siedzibie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle, ul. Kościuszki 24, na stronie internetowej:
www.jaslo.wku.wp.mil.pl, lub pod numerami telefonu: 261 156 721 bądź 261 156 734.

ObronaNarodowa.plChoć o OT mówi się w naszym kraju od kilkunastu miesięcy, taka forma służby ojczyźnie nie jest nad Wisłą czymś nowym. Zanim A. Macierewicz podzielił się swoim pomysłem, działał już w Polsce projekt „ObronaNarodowa.pl - Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej”. Narodził się w 2010 r. z inicjatywy osób wywodzących się z Ruchu Strzeleckiego. Działa do dziś, jako stowarzyszenie.

- Misja od początku była identyczna jak ta, którą obrało MON. Jednak ObronaNarodowa.pl nie ma związków z żadnym ugrupowaniem politycznym, jej członkowie nie mogą publicznie utożsamiać się z żadną partią. Nie mamy związków z ruchami narodowymi, co złudnie może sugerować nazwa stowarzyszenia. Realizujemy założenia, które są przypisane OT czy Gwardii Narodowej w USA. Działamy stricte lokalnie. Nasz program szkoleniowy jest spójny z tym realizowanym przez wojsko, obowiązuje podobna hierarchia. Mamy prawo nosić mundur, ćwiczymy na poligonach i strzelnicach, korzystamy ze sprzętu wojskowego. Współpracujemy z wojskiem, jednostkami o podobnych do nas celach, np. Legią Akademicką. Osoby skupione w ON za swą służbę nie pobierają pieniędzy. Łączy nas patriotyzm, chęć pracy dla naszego narodu, dla siebie, a zwłaszcza małej ojczyzny - mówi Przemysław Rączka, dowódca jasielskiego pododdziału projektu Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej w stowarzyszeniu ObronaNarodowa.pl. Działa w Jaśle od półtora roku, liczy kilkanaście osób. To mężczyźni, ale i kobiety - w różnym wieku, uprawiający różne zawody. Instruktorzy oraz niektórzy członkowie to byli żołnierze. - Zapraszamy osoby pełnoletnie do zasilenia ON. Swoją gotowość możecie wyrazić e-mailowo: [email protected]. Można też, bez żadnych zobowiązań sprawdzić, jak nasze działania wyglądają od kuchni. Piszcie na adres:
[email protected]. W ON czasem trzeba się natrudzić, ale warto - kończy Przemysław Rączka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24