Mongolski lekarz czyta choroby z pulsu i języka

  Mongolski lekarz czyta choroby z pulsu i języka

  Wanda Mołoń

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  U zdrowego człowieka język ma barwę bladoczerwoną, wilgotną powierzchnię, prawidłową ruchomość i dyskretny, biały nalot - tłumaczy doktor Jav, mongolski

  U zdrowego człowieka język ma barwę bladoczerwoną, wilgotną powierzchnię, prawidłową ruchomość i dyskretny, biały nalot - tłumaczy doktor Jav, mongolski lekarz. ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  Doktor Jav z Mongolii wyczuwa dwanaście różnych rytmów pulsu. Po ich zaburzeniach potrafi poznać chorobę.
  U zdrowego człowieka język ma barwę bladoczerwoną, wilgotną powierzchnię, prawidłową ruchomość i dyskretny, biały nalot - tłumaczy doktor Jav, mongolski

  U zdrowego człowieka język ma barwę bladoczerwoną, wilgotną powierzchnię, prawidłową ruchomość i dyskretny, biały nalot - tłumaczy doktor Jav, mongolski lekarz. ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  Akupunktura (nakłuwanie odpowiednich miejsc na ciele) sprzyja leczeniu półpaśca, nerwic, depresji, osteoporozy, nadciśnienia tętniczego, dolegliwości dróg moczowych, migreny itd.  Oczy pieką, swędzą, jakbyś miał w nich piasek. To znak, że może niedomagać wątroba. Gorzej słyszysz - sprawdź, jak funkcjonują nerki. Sinieją usta - może serce zaczyna odmawiać posłuszeństwa?

  Jav Enkhtuya, mongolska lekarka, specjalizująca się w leczeniu akupunkturą stosuje metody diagnostyczne tradycyjnej medycyny chińskiej - diagnozuje z wyglądu oczu, języka, brzmienia głosu, mowy chorego, oddechu, zapachu z ust. Tłumaczy, że metody chińskiej diagnostyki - oglądanie, badanie słuchem i węchem, wypytywanie chorego i badanie dotykiem - bardzo różnią się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

  - Uważnie słucham pacjenta, zadaję dodatkowe pytania, aby zorientować się w symptomach choroby, wsłuchuję się w brzmienie jego głosu, obserwuję mowę, oddech, zabarwienie twarzy, oglądam oczy, język, nawet sposób chodzenia, postawę, zachowanie. Dotykam skóry, aby ocenić jej strukturę, wilgotność, elastyczność, temperaturę. Każde odchylenie od normy może zwiastować chorobę.

  Dla lekarza specjalizującego się w naturalnych metodach leczenia bardzo istotna jest diagnoza z pulsu. Bo zaburzenie jego rytmu, brak równowagi pojawia się na długo przed ujawnieniem się choroby.

  O czym mówi puls

  Pani Jav wyczuwa dwanaście różnych rytmów pulsu.

  - Zaburzone rytmy na tętnicach wykazują brak równowagi na długo przed ujawnieniem się choroby - mówi lekarka. Diagnoza za pomocą pulsu przeprowadzana jest na tętnicach promieniowych obu nadgarstków. Badanie z pulsu mówi o ewentualnych zmianach w sercu, jelicie cienkim, wątrobie, pęcherzyku żółciowym, nerkach, pęcherzu moczowym, płucach, jelicie grubym, śledzionie, żołądku, krążeniu, przepływie krwi tętniczej i żylnej oraz w wewnętrznym i zewnętrznym wydzielaniu gruczołów płciowych.

  Mongolska specjalistka wnikliwie bada tzw. okna ciała, czyli nos, wargi, jamę ustną, uszy, oczy. Ponieważ odzwierciedlają one stan różnych narządów, więc to tak, jakby zaglądała przez nie do wnętrza ciała pacjenta. Po nosie ocenia narządy oddychania, po wargach i języku - śledzionę i przewód pokarmowy. Po uszach diagnozuje nerki, a po oczach - wątrobę.

  Lekarze medycyny wschodniej poświęcają uwagę również oglądaniu języka, jako, że istnieje bardzo ścisła zależność między jego wyglądem a zdrowiem.

  Bladoczerwony język - zdrowie

  U zdrowego człowieka język ma barwę bladoczerwoną, wilgotną powierzchnię, prawidłową ruchomość i dyskretny, biały nalot. Nazbyt czerwony lub zbytnio blady świadczy o różnych niedomaganiach. Np. gruby biały kożuch na języku wskazuje na niestrawność, a biały, lepki nalot - o zaleganiu gęstego śluzu we wnętrzu ciała na skutek chłodu i wilgoci. Suchy, biały nalot - może rozwijać się infekcja, a cienki, żółty nalot - płuca pracują gorzej. Słowem - wnikliwy diagnosta z językowej mapy odczyta, w jakim stanie są nerki, żołądek i śledziona, serce i płuca, wątroba i woreczek żółciowy. I może skierować leczenie we właściwym kierunku.  Mongolska lekarka o wątrobie

  Wschodnia medycyna dowodzi, że poszczególne organy wewnętrzne mają swoje odpowiedniki w narządach czuciowych. Doktor Jav Enkhtuya podaje przykład związku oczu z wątrobą.

  - Problemy z oczami, swędzenie, uczucie piasku pod powiekami, pogorszenie ostrości wzroku mogą sygnalizować niedomagania wątroby. Zaburzenia słuchu świadczą o problemach z nerkami, a sinoniebieski kolor ust - często zwiastuje choroby serca i płuc.

  Górna warga i drogi żółciowe

  Zaobserwowano również, że przy zaburzeniach dróg żółciowych wewnątrz wątroby i przedostawaniu się żółci do krwi, może wystąpić obrzęk górnej wargi. Kiedy zaś puchnie warga dolna, możemy spodziewać się przewlekłej choroby żołądka i śledziony.

  - Miewałam sytuacje, kiedy konwencjonalne badania i wyniki morfologii, rtg, usg były w normie, a pacjent skarżył się na uporczywe bóle głowy i złe samopoczucie. Dopiero podczas badań z pulsu odnalazłam przyczynę choroby w odpowiednim narządzie, zastosowałam akupunkturę i ból ustąpił.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (23)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (23) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo