Spis treści
Franciszek Smuda cierpi na nowotwór krwi
Franciszek Smuda od wielu lat cierpi na nowotwór krwi. Ten znany sportowiec, trener wielu polskich klubów piłkarskich, m.in. Wisły Kraków, Widzewa Łódź czy Lecha Poznań, a także były selekcjoner reprezentacji Polski, znajduje się obecnie w stanie krytycznym w szpitalu. Niestety, rokowania u 76-latka nie są pomyślne.
Choroba nowotworowa u Franciszka Smudy ma charakter przewlekły, a ponieważ zmiany w organizmie są nieoperacyjne, może to być białaczka. Leczenie opiera się na farmakoterapii, w ramach której mamy w Polsce dostęp do nowoczesnych leków onkologicznych, jednak o skuteczności terapii decyduje szybkość jej wdrożenia i stan pacjenta.
Jak objawia się nowotwór krwi?
Nowotwory krwi mogą przez wiele lat wymykać się diagnozie ze względu na niejednoznaczne objawy. Niektóre z nich szczególnie łatwo jest przypisać innym, często mniej groźnym problemom.
Zwłaszcza z początku osobie prowadzącej aktywne życie może być trudno uznać takie symptomy za niepokojące, jednak zaalarmować powinno być ich występowanie wraz z innymi dolegliwościami.
Rak krwi może objawiać się jako:
zmęczenie,
osłabienie,
spadek wydolności,
bóle głowy,
bóle brzucha,
duszność,
bladość skóry,
utrata apetytu,
chudnięcie,
nadmierne pocenie się,
powiększenie węzłów chłonnych.
Wśród nowotworów krwi są zarówno zmiany wywodzące się z układu krwiotwórczego, jak i z układu chłonnego, czyli limfatycznego.
Od czego powstaje rak krwi?
Rak krwi, a właściwie nowotwór krwi, powstaje w wyniku mutacji DNA krwiotwórczej komórki macierzystej lub prekursorowej szpiku. W tej chorobie hematoonkologicznej powstają i namnażają się nieprawidłowe komóreki szpiku kostnego i krwi. Gdy takie nowotworowe leukocyty, trombocyty czy limfocyty zajmują miejsce zdrowych komórek, krew przestaje stopniowo spełniać swoje funkcje, a nowotwór może rozprzestrzeniać się w inne miejsca w organizmie.
Wśród przewlekłych nowotworów krwi szczególnie częsta jest przewlekła białaczka limfocytowa. Ta choroba często rozwija się bez objawów przez wiele lat. Gdy już występują, obejmują symptomy wymienione wyżej. Podobne dolegliwości wywołuje przewlekła białaczka szpikowa, w której mogą wystąpić także stany gorączkowe czy bóle kostne. Podczas gdy postać limfocytowa rozwija się zwykle między 40. a 50. rokiem życia, ta dotyczy najczęściej osób, które ukończyły 65 lat.
O nowotworze krwi może świadczyć nieprawidłowy wynik podstawowego badania diagnostycznego, które można wykonywać regularnie za darmo. To morfologia krwi. W przypadku nieprawidłowych wyników dotyczących składników krwi zawsze należy skonsultować je z lekarzem, który zleci badania uzupełniające, by znaleźć przyczynę zaburzeń.
Źródła:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Joanna Opozda LODOWATO o córce Antka Królikowskiego. Vincent pozna siostrzyczkę?
- Gorczyca i Czeczot po ślubie! Suknia panny młodej narobiła kłopotów w noc poślubną
- Mama Małgorzaty Sochy wygląda jak własna córka! Trudno uwierzyć w jej wiek
- Tak Cichopek wygląda zaraz po przebudzeniu. Teraz wiemy, że makijaż dodaje jej lat!