Możesz bezpłatnie sprawdzić, czy jesteś zakażony wirusem...

  Możesz bezpłatnie sprawdzić, czy jesteś zakażony wirusem HCV. W 12 punktach na Podkarpaciu trwa akcja profilaktyczna

  oprac. Agata Flak

  Nowiny

  Nowiny

  Możesz bezpłatnie sprawdzić, czy jesteś zakażony wirusem HCV. W 12 punktach na Podkarpaciu trwa akcja profilaktyczna

  ©pixabay

  W 12 punktach w województwie podkarpackim można bezpłatnie skorzystać z diagnostyki wirusa HCV, który jest odpowiedzialny za powstawanie wirusowego zapalenia wątroby typu C. Choroba przez kilkadziesiąt lat potrafi rozwijać się bez wyraźnych objawów uszkadzając wątrobę prowadząc do jej marskości, a nawet do raka. W Polsce nadal ponad 160 tys. osób nie wie, że jest zakażonych. Ponieważ zakażenie HCV przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo.
  Możesz bezpłatnie sprawdzić, czy jesteś zakażony wirusem HCV. W 12 punktach na Podkarpaciu trwa akcja profilaktyczna

  ©pixabay

  Wirus HCV został odkryty stosunkowo niedawno dlatego wszelkie działania mające na celu jego zwalczanie, zostały wprowadzone dopiero w ostatnich 25 latach.

  W grupie ryzyka są m.in. osoby, które były wielokrotnie hospitalizowane, regularnie korzystają z zabiegów medycznych, np. u stomatologa, z usług salonów kosmetycznych, salonów fryzjerskich czy tatuażu. Do zakażenia może dojść w przypadku naruszenia ciągłości skóry, gdy do organizmu osoby niezakażonej dostanie się choć odrobina krwi, w której znajduje się wirus HCV.

  Największe ryzyko przeniesienia zakażenia występuje tam, gdzie nie są zachowane najwyższe standardy higieny oraz sterylizacji. Należy pamiętać o tym, że niektóre zachowania, takie jak dożylne zażywanie narkotyków lub ryzykowne zachowania seksualne, również zwiększają prawdopodobieństwo zakażenia.

  - WZW typu C przez wiele lat nie musi dawać żadnych specyficznych objawów. Bardzo często jest to zwykłe zmęczenie, bóle stawów, objawy podobne do grypy. Nie identyfikujemy ich z ciężkimi chorobami wątroby, a nieleczone po 20-30 latach mogą prowadzić do marskości wątroby, konieczności transplantacji, a nawet do raka wątrobowokomórkowego – mówi ekspert akcji, prof. Robert Flisiak, Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

  - W niektórych sytuacjach zaawansowanej choroby wątroby spowodowanej przez HCV, żadna z dostępnych metod leczenia może nie być wystarczająca i choroba może zakończyć się śmiercią. Tylko od nas zależy, czy chcemy żyć w nieświadomości, czy zdiagnozować zakażenie HCV zanim rozwinie się marskość lub rak wątroby, rozpocząć leczenie i wyeliminować wirusa z organizmu – dodaje.

  Wprowadzenie skutecznego leczenia pozwala na pozbycie się wirusa z krwi dlatego teraz najważniejsze jest to, by znaleźć tych, którzy nie są świadomi swojego zakażenia. Stanowią oni ryzyko dla innych, ponieważ mogą transmitować wirusa na kolejne osoby. Tymczasem wystarczy wykonać krótki i bezbolesny test, by przekonać się, że jesteśmy zdrowi.

  - Wykonanie testu polega na nakłuciu opuszka palca, pobraniu kropli krwi. Wynik będzie już znany po 15 minutach. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy zgłosić się do jednego z ponad 170 punktów pobrań ALAB w wybranym mieście, w godzinach jego funkcjonowania. W przypadku wykrycia przeciwciał anty-HCV, bezpłatnie zostanie przeprowadzona pogłębiona diagnostyka - dodaje lek. med. Agata Strukow z ALAB laboratoria.

  Punkty Pobrań w województwie podkarpackim


  W naszym regionie z bezpłatnego testu kwalifikacji w kierunku zakażenia HCV można skorzystać w 12 punktach pobrań. Godziny otwarcia oraz numery telefonu dostępne są na stronie www.alablaboratoria.pl
  • Jarosław, ul. Kraszewskiego 24
  • Lesko, ul. Parkowa 10
  • Mielec, ul. Skłodowskiej 8a
  • Mielec, ul. Wolności 27b
  • Przeworsk, ul. Lwowska 18
  • Ropczyce, ul. Armii Krajowej 4
  • Rzeszów, ul. Witolda 6b
  • Rzeszów, ul. Ślusarczyka 2
  • Sanok, ul. Sadowa 11
  • Sanok, ul. Jagiellońska 54
  • Tarnobrzeg, ul. Borek 13
  • Tarnobrzeg, ul. Mickiewicza 34


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  czytelnik

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nowiny24.pl

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »