Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz być zwolniony z opłaty za "poprawkę" na maturze

Beata Terczyńska
Opłata za poprawkowy egzamin maturalny dotyczy m.in. tych, którzy zamierzają podwyższać wynik matury po raz trzeci i kolejny
Opłata za poprawkowy egzamin maturalny dotyczy m.in. tych, którzy zamierzają podwyższać wynik matury po raz trzeci i kolejny Dawid Łukasik/Polska Press
Opłata za poprawkę matury dotyczy m.in. tych, którzy zamierzają podwyższać wynik matury po raz trzeci i kolejny. Jeśli maturzysta ma trudną sytuację materialną, może złożyć wniosek do dyrektora OKE.

Od tego roku szkolnego opłata czeka tych, którzy zamierzają podwyższać wynik po raz trzeci i kolejny, ale także osoby, które zadeklarowały wcześniej, że chcą poprawiać wynik, ale na egzamin się nie zgłosiły.

W przypadku tych drugich to spora liczba osób. Dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie, wyliczał nam, że przekłada się to na ok. 100-120 tys. nadaremnie przygotowywanych, drukowanych i rozprowadzanych arkuszy.

Marek Plizga, dyrektor III LO w Rzeszowie, mówi, że rokrocznie wyniki chce u niego podwyższać około 50 absolwentów.

- To głównie osoby zdeterminowane, by dostać się na medycynę - zauważa. - Bywa i tak, że komuś zabraknie dosłownie jednego punktu, by być przyjętym na uczelnię w Lublinie, czy Krakowie. Dostał się jednak do Szczecina, ale nie jest zadowolony i bardzo pragnie się przenieść, choćby ze względu na duże koszty dojazdu i utrzymania.

Pieniądze na maturę wyrzucone w błoto

Dyrektor przyznaje, że gros absolwentów deklaruje przyjście na taką "poprawkę" i nie zgłasza się.

- Przygotowanie dla nich arkuszy faktycznie jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto - mówi. - Może zamiast tej "kary" można by było pobierać kaucję, zwracaną, gdy zdający przyjdą? - zastanawia się.

Bogdan Franczyk, wicedyrektor II LO w Rzeszowie, też zauważa, że absolwenci zdają powtórnie głównie z biologii i chemii.

- Spora grupa deklarujących taką powtórkę nie pojawia się jednak w maju - mówi. - Szkoda więc papieru, ale też czasu nauczycieli.

W rzeszowskim IV LO każdego roku zgłasza się setka absolwentów kolejny raz zamierzających zdawać egzaminy.

- Najwięcej osób z biologii, chemii i matematyki - mówi Danuta Stępień, dyrektor IV LO. - W maju bywa i tak, że w danej sali maturę ma pisać 20 absolwentów, a przychodzi garstka: 2-3 osoby. Dlatego uważam, że opłaty to dobre rozwiązanie.

Opłata za poprawkowy egzamin maturalny to 50 zł. Pieniądze należy wpłacać na konto OKE w Krakowie od 1 stycznia do 7 lutego. Numer konta będzie podany na stronie OKE 1 stycznia.

Brak tej opłaty uniemożliwi przystąpienie do egzaminu. Absolwent może zwrócić się do dyrektora OKE w Krakowie z wnioskiem o zwolnienie z opłaty z powodu niskiego dochodu (od 1 listopada próg to 674 zł netto na osobę). Ma na to czas do 31 grudnia. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość dochodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24