Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz wycenić, ile kosztuje ból

Sabina Kubiciel
WOJCIECH ZATWARNICKI
Osobie, która uległa wypadkowi, należy się nie tylko odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, ale także rekompensata np. za utracone zarobki.

Ci, którzy na przykład mieli wypadek samochodowy, podczas którego złamali nogę, co wyłączyło ich z życia zawodowego, mogą domagać się od ubezpieczyciela zwrotu "utraconych korzyści", na przykład nie wypłaconej przez pracodawcę premii lub zysku utraconego na skutek niezdolności do pracy we własnej firmie.

- Towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo często wypłacają poszkodowanym jedynie minimalne odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, który ponieśli na skutek wypadku - mówi Piotr Żołędź, zajmuje się odzyskiwaniem odszkodowań w firmie Likwidacja Szkód Ubezpieczniowych. - Jeśli ktoś otrzyma 1000 złotych odszkodowania za 1-procentowy uszczerbek na zdrowiu, to i tak bardzo dobry wynik. Poszkodowanemu należy się jednak znacznie więcej. W krajach Unii Europejskiej wypłacanie wysokiej rekompensaty jest normą. U nas ciągle trzeba o to walczyć.

Obowiązek ubezpieczyciela

Osobie, która uległa wypadkowi, należy się, mówiąc prosto, odszkodowanie za wszystkie niedogodności, które spotkały go po wypadku, a które z niego wynikają. Chodzi tutaj nie tylko o utracone zarobki, premie albo awans. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek naprawić wszystkie straty, które są spowodowane wypadkiem. Powinny m.in.zwrócić koszty leczenia, rehabilitacji, leków albo dojazdów do lekarzy. Odszkodowanie może również rekompensować tzw. pogorszenie perspektyw życiowych.

- Dodatkowe pieniądze należą się na przykład dzieciom, które straciły w wypadku drogowym któregoś z rodziców, albo osobie, która na przykład chciała zdawać na AWF, ale obrażenia, jakie odniosła, jej to uniemożliwiają - dodaje Piotr Żołędź. - W takiej sytuacji warto walczyć o odszkodowanie.

Pamiętaj o terminach

- Przy staraniu się o odszkodowanie musimy przed ubezpieczycielem udowodnić, że ono się nam należy - dodaje Piotr Żołędź.

Przedawnienie roszczeń wynikających z umów ubezpieczenia następuje po 3 latach od zdarzenia lub ostatniej decyzji wydanej przez ubezpieczyciela. W sprawach wynikających z popełnienia przestępstwa ten czas się przedłuża i przedawnienie następuje dopiero po 10 latach.

Dlatego osoby, które uległy wypadkowi i otrzymały już rekompensatę za utracone zdrowie, mogą jeszcze raz stanąć do walki o pieniądze od ubezpieczyciela. Walka o dodatkowe odszkodowanie w przypadku nieskomplikowanych zdarzeń trwa około 2-3 miesięcy. Jeśli przypadek jest trudny, trzeba się liczyć z tym, że trwać może rok i dłużej.

To bardzo ważne

Zbieraj wszystkie dokumenty: zaświadczenia lekarskie, pisma wystawiane przez placówki służby zdrowia, opinie, orzeczenia, wypisy ze szpitali i sanatoriów, dokumentację z placówek rehabilitacyjnych, dokumenty obrazujące koszty związane z leczeniem, rachunki za leki i leczenie, rachunki związane z poniesionymi kosztami transportu, dowody opłat ponoszonych w związku z wypadkiem.

Kopiuj wszystkie dokumenty związane z powstałą szkodą, w miarę możliwości nie oddawaj oryginałów dokumentacji, zbieraj dokumenty przedstawiające wysokość osiąganych przed zdarzeniem dochodów oraz gromadź wszystkie potwierdzenia strat, jakie poniosłeś w związku z wypadkiem, na przykład umowy, których w wyniku wypadku nie mogłeś zrealizować zgromadź dane świadków wypadku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24