Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz wygrać z rakiem

Ewa Kurzyńska
Szczepionka chroni przed rakiem szyjki macicy.
Szczepionka chroni przed rakiem szyjki macicy.
Szczepienia i regularne badania pomagają ustrzec się przed rakiem szyjki macicy.

Każdego dnia na raka szyjki macicy umiera w Polsce pięć kobiet. Tymczasem wcześnie wykryta choroba jest całkowicie uleczalna. Wystarczy regularnie robić cytologię. Od niedawna dysponujemy też nową bronią w walce z tym nowotworem - szczepionką.

Szacuje się, że na świecie liczba kobiet chorych na nowotwór szyjki macicy sięga 1,4 miliona. W Polsce na ten typ raka zapada ponad 3600 kobiet rocznie. Za powstawanie raka szyjki macicy odpowiedzialne są niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego - HPV. Ponad 2/3 przypadków spowodowane jest przez dwa typy wirusa. Szczepionka chroni właśnie przed tymi dwoma typami HPV.

Szczepionka jest bezpieczna

- Szczepionka jest bardzo bezpieczna, wyprodukowaną ją przy użyciu inżynierii genetycznej. Nie zawiera ani żywych, ani zabitych wirusów - tłumaczy Waldemar Burzyński z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rzeszowie.
Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową. Dlatego cykl szczepień najlepiej zacząć przed rozpoczęciem współżycia.

- W Polsce za najbardziej optymalny uważa się okres pomiędzy 13 a 15 rokiem życia - mówi Waldemar Burzyński.

Szczepionka jest podawana w 3 dawkach. Niestety, trzeba je opłacić z własnej kieszeni. Jedna dawka kosztuje ok. 420 - 450 zł. Punkty szczepień można znaleźć na stronie www.hpv.pl. W naszym regionie jest ich kilkanaście.

Cytologia koniecznie regularnie!

Szczepionka to nie jedyna broń, jaką możemy walczyć z rakiem szyjki macicy. Chorobę można skutecznie wykryć dzięki regularnym badaniom cytologicznym. To ważne, bo im wcześniej wykryje się zmiany nowotworowe, tym większa szansa na całkowite wyleczenie choroby.

- Rak szyjki macicy nie boli. Choroba może rozwijać się bez żadnych objawów nawet 10 lat - ostrzega Elżbieta Borowiec - Domka, kierownik wojewódzkiego ośrodka koordynującego program profilaktyki raka szyjki macicy przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie.

Cytologię można wykonać za darmo. Badania finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach jednego z programów profilaktycznych. Lista lecznic, gdzie są wykonywane cytologie, dostępna jest na stronie internetowej NFZ (www.nfz-rzeszow.pl) i pod numerem infolinii 9488.

Kogo atakuje choroba

Nowotwór szyjki macicy najczęściej rozwija się u kobiet pomiędzy 40 a 59 rokiem życia. W miarę postępu choroby kobiety mogą zauważyć nietypowe krwawienie z pochwy, np. po prysznicu lub badaniu ginekologicznym. Miesiączka może trwać dłużej i być bardziej obfita niż zwykle. Niepokojące jest także krwawienie, które wystąpi po menopauzie. Nowotwór mogą zwiastować także obfite upławy, bóle w podbrzuszu i podczas stosunku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24