Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz znaleźć pracę na blogosferze

Rozmawiała Kinga Rymut-Sobala
Mateusz Tułecki, wykładowca socjologii w WSIiZ.
Mateusz Tułecki, wykładowca socjologii w WSIiZ. Krystyna Baranowska
Rozmowa z Mateuszem Tułeckim, wykładowcą socjologii w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Możesz znaleźć pracę na blogosferze

- Ostatnio coraz popularniejsze stają się blogi profesjonalne czyli inaczej zawodowe. Czym różnią się od popularnych blogów towarzyskich?

- Generalnie blogi to pamiętniki tworzone w Internecie. Zwykle kojarzą się z opisem przeżyć, jak minął dzień i co ktoś zjadł na śniadanie. Tymczasem blogi profesjonalne to opis wykonywanego przez autorów zawodu. Są tworzone przez specjalistów, najczęściej związanych z biznesem albo zawodami humanistycznymi. Opisują w nich swoje doświadczenia zawodowe i analizują pracę. Co ciekawe, nie są to blogi anonimowe, ich autorzy tworzą je pod nazwiskiem i przez to są wiarygodne.

Blogi zawodowe godne obejrzenia:

Blogi zawodowe godne obejrzenia:

www.netto.blox.pl - autor analizuje najnowsze trendy w sieci, a także techniki informatyczne

www.atrblog.pl - tworzą go specjaliści związani z reklamą i marketingiem; oceniają m.in. ciekawe kampanie promocyjne

www.zjadamyreklamy.blox.pl - dla osób interesujących się reklamą

Warto sprawdzić ranking najciekawszych blogów na www.wiadomosci24, serwisie tworzonym przez intarnautów.

- Skoro autorzy są znani, jak patrzą na takie pamiętniki ich pracodawcy?

- Firmy wręcz zachęcają pracowników do pisania blogów, a zdarza się, że piszą je też szefowie. Są one umieszczane przy stronie internetowej danej firmy. Przez to zyskuje się bardziej naturalny kontakt z otoczeniem niż przez stronę internetową, np. z potencjalnymi klientami czy inwestorami. Co ciekawe, ich autorzy nie przechwalają się, jacy są wspaniali, tylko uczciwie opisują swoje doświadczenia. Same przechwałki spowodowałyby utratę wiarygodności, co w sieci jest bardzo ważnym atrybutem. Dzięki temu przekazują też swoją wiedzę dalej i co więcej, robią to chętnie.

- Z chęcią zdradzają swoje recepty na sukces?

- Zgadza się. Stworzono nawet koncepcję tłumaczącą, dlaczego tak się dzieje. Chodzi o to, że jedną z najważniejszych potrzeb człowieka obok bezpieczeństwa, jest potrzeba samorealizacji. Internauci realizują ją przez pomoc innym, dzielenie się swoją wiedzą. Dzięki temu kreują swój wizerunek, ale mogą też nauczyć się czegoś od innych.

- Jak lektura blogów może przydać się młodym ludziom?

- Warto poszperać po blogosferze i poszukać blogów o interesującej tematyce, bo dzięki nim studenci poznają charakter danego zawodu niejako "od kuchni". Wpisując komentarze do blogów, nawiązują kontakty z osobami, które odniosły sukces w swojej dziedzinie i można się na nich wzorować.

Wymieniają się doświadczeniami z profesjonalistami, poznają nowe trendy w tych zawodach, które ich interesują. Również stworzenie własnego profesjonalnego bloga może pomóc w znalezieniu nowej pracy, bo wśród czytelników i komentatorów może się znaleźć nasz przyszły pracodawca. Blog nie musi być związany tylko z naszą pracą zawodową, ale też z hobby.

Prowadząc go, pokazujemy potencjalnemu pracodawcy, że jesteśmy systematyczni i staramy się cały czas rozwijać swoje pasje. Może to być teatr, jazda konna czy nawet fotografowanie kotów. Dla pracodawców bardzo ważne są nasze zainteresowania i dobrze widziane jest, jeśli jesteśmy w stanie czymś się w nich wykazać.

- Jak inaczej można wykorzystać Internet do znalezienia pracy?

- Istnieją fora zawodowe, które wspólnie tworzą specjaliści w różnych zawodach. Nie mówię tu o forach towarzyskich typu www.grono.net, ale o takich, gdzie dyskutują ludzie skupieni na rozwoju kariery. Polecam stronę www.goldenline.pl, która pomaga poznać ludzi z interesującej nas branży i daje możliwość monitorowania rynku pracy.

Bloga można założyć na serwisach blogowych:

Bloga można założyć na serwisach blogowych:

- www.blox.pl
- www.blog.onet.pl
- www.bloog.pl
- www.blog.pl
- www.blog.interia.pl

- Jak należy z niej korzystać?

- Wygląda to tak, że użytkownicy tworzą swoje profile, które wyglądają jak CV. Nie są anonimowi, podają historię swojej edukacji i zatrudnienia, publikują swoje zdjęcie. Wybierają też grupy tematyczne, w których będą dyskutowali. Są to zarówno grupy dotyczące różnych zawodów, jak i zainteresowań. Ja na przykład dyskutuję w zespole związanym z reklamą, ale też w grupie "Uszczęśliwianie przez gotowanie", bo jestem łasuchem i uwielbiam pichcić.

- Kogo można spotkać na tej stronie?

- Działa tu wielu wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach. Można zapytać ich o radę, przedstawić swoje pomysły do oceny. To niesamowite, bo rzeczywiście pomagają, choć są to przecież obce osoby. Można też znaleźć oferty pracy, a studenci działając w wybranych grupach, poznają przedstawicieli różnych firm.

W rozmowach dowiadują się o możliwościach staży, praktyk, ofertach pracy. Dla osób, które zamieszczają takie ogłoszenia ważne jest to, że poznają możliwości potencjalnego pracownika. Dzięki dyskusjom na różne tematy dowiadują się, co ci młodzi ludzie sobą reprezentują.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24