Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można już zwiedzać ekspozycję w drugowojennym bunkrze w Przemyślu

Norbert Ziętal
Pasjonaci historii Grzegorz Malik (nz. z prawej) i Tomasz Szpakowski własnymi siłami odrestaurowali poradziecki bunkier. Teraz udostępnili go turystom. Czynny jest w sobotnie i niedzielne popołudnia. Wstęp gratis. Można zostawić dobrowolny datek.
Pasjonaci historii Grzegorz Malik (nz. z prawej) i Tomasz Szpakowski własnymi siłami odrestaurowali poradziecki bunkier. Teraz udostępnili go turystom. Czynny jest w sobotnie i niedzielne popołudnia. Wstęp gratis. Można zostawić dobrowolny datek. Norbert Ziętal
Izby bojowe, składy amunicji, stanowiska łączności i tak przyziemne sprawy jak wojskowa latryna. To wszystko można zobaczyć w odrestaurowanym bunkrze Linii Mołotowa z 1941 r.
Bunkier w PrzemyśluIzby bojowe, sklady amunicji, stanowiska lączności i tak przyziemne sprawy jak wojskowa latryna. To wszystko mozna zobaczyc w odrestaurowanym bunkrze Linii Molotowa z 1941 r.

Bunkier w Przemyślu

To pierwszy i jedyny w regionie odrestaurowany bunkier poradziecki. Przemyślanie Grzegorz Malik i Tomasz Szpakowski, zaczęli się nim interesować kilka lat temu. Wówczas budynek był zakryty ziemią. Na górze była posadzka, pozostałość po... restauracji i punkcie widokowym, które działały tutaj po wojnie.

- Najpierw musieliśmy przebrnąć przez sprawy formalne, a przede wszystkim ustalić właściciela. Gdy to się udało i dogadaliśmy się co do warunków dzierżawy, zaczęła się najtrudniejsza sprawa. Odkopanie bunkra to była katorżnicza robota. Wywieźliśmy stąd 60 kamazów gruzu i ziemi - wspomina pan Grzegorz.

Pasjonaci poświęcali bunkrowi każdą wolną chwilę. Sami skuwali restauracyjną posadzkę. Zakładali sieć elektryczną. Malowali ściany i elementy metalowe. Niedawno zaczęli zwozić eksponaty, pochodzą z ich prywatnych kolekcji.

- Nic w tym bunkrze nie znaleźliśmy. Większość wystawionych rzeczy pochodzi z Przemyśla i okolic - mówi pan Grzegorz.

Tak mieszkali i walczyli

W bunkrze jest 14 pomieszczeń. Wszystkie zostały wykorzystane na ekspozycje. Są militaria, mundury. Również rzeczy codziennego użytku. Menażki, łyżki, butelki. Na ścianach plansze z oryginalnymi dokumentami i archiwalnymi fotografiami.

Ciekawostką jest bunkrowa ubikacja. Za niedługo zostaną wstawione wojskowe prycze. Bunkier będzie pomalowany w barwy maskujące.

Bunkier przy obecnym hotelu "Gromada" został zbudowany w 1941 r., na ówczesnej granicy radziecko - niemieckiej. Jego załoga standardowo liczyła 15 żołnierzy. Podczas niemieckiego ataku był najdłużej bronionym przez Rosjan punktem w mieście.

- Każdemu, kto nas odwiedzi, z przyjemnością opowiemy historię bunkra, jak również walk prowadzonych w Przemyślu podczas II wojny światowej - deklaruje pan Tomasz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24