Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

MPWiK Rzeszów wkleja nowy wodociąg pod ziemię bez wielkich wykopów

Bartosz Gubernat
„Rękaw” jest instalowany w stare rury poprzez inwersję – wtłoczenie za pomocą sprężonego powietrza.
„Rękaw” jest instalowany w stare rury poprzez inwersję – wtłoczenie za pomocą sprężonego powietrza. Archiwum MPWiK Rzeszów
Do października potrwa w Rzeszowie pierwszy etap modernizacji głównej magistrali wodociągowej. Nowe rury są montowane pod ziemią nowoczesną metodą, która minimalizuję liczbę potrzebnych wykopów.

Pierwszy etap prac obejmuje renowację wodociągu na długości 3 km. To rury biegnące pod ziemią od Al. Wyzwolenia do ul. Staroniwskiej na osiedlach Gen. Andersa, Króla Augusta, Krakowska Południe, Kotuli i Staroniwa w Rzeszowie. Magistrala wymagała już remontu, bo włączono ją do eksploatacji w 1981 roku i zbudowano z rur stalowych. Inwestycja polega na wtłoczeniu w stare rury termoutwardzalnego rękawa z wytrzymałego tworzywa, który wypełnia ich wnętrze.

- Roboty renowacyjne umożliwią przywrócenie bezawaryjności działania magistrali oraz poprawę jakości wody w sieci. Ze względu na bliskość zabudowy, wszelkie roboty ziemne przy usuwaniu awarii są utrudnione i stwarzają duże zagrożenie dla otoczenia, a ponadto bardzo są kosztowne – tłumaczy Robert Nędza, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Wykorzystanie renowacji bezwykopowej minimalizuje uciążliwości związane z pracami ziemnymi. Wykonawca robót ogranicza się tylko do niewielkich rozcięć rurociągu, przez które „rękaw” jest instalowany poprzez inwersję – wtłoczenie za pomocą sprężonego powietrza. Następnie wkleja się go do wewnętrznej ścianki starego rurociągu.

Tego typu prace prowadzono m.in. na wodociągach w największych polskich miastach - Warszawie, Krakowie, Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy czy Toruniu. Sieci działają tam bezawaryjnie, a ich modernizację udało się przeprowadzić w krótkim czasie. W 2018 roku wartość wszystkich inwestycji MPWiK związanych z rozbudową i modernizacją infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w mieście wyniesie 58,2 mln zł netto.


ZOBACZ TEZ: Tomasz Kot na premierze Zimnej wojny w WDK w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24