Jacek Czaplewski
Anglia - Senegal 3:0
Anglia - Senegal 3:0 PAP, EPA/Noushad Thekkayil
MŚ 2022. Anglia jako czwarta w kolejności dotarła do ćwierćfinału. Awans zapewniła sobie w wygranym 3:0 meczu z Senegalem. Do spotkania z Francją, pogromcą Polski przystąpi z średnią bramkową 3,0.

MŚ 2022. Mecz Anglia - Senegal 3:0

Senegal stwarzał zagrożenie tylko do momentu utraty pierwszej bramki. Potem jego gra - mówiąc językiem piłki - zupełnie "siadła". I Anglia rozpoczęła wypunktowywanie. Skończyło się na 3:0 mimo dość przeciętnej formy.

Do mundialu Anglicy przystępowali po beznadziejnym występie w Lidze Narodów, podsumowanym spadkiem do słabszej dywizji. Selekcjoner Gareth Southgate zebrał swoje od mediów, ale posady nie stracił. Póki co jego drużyna nie zawodzi, choć uczciwie trzeba zauważyć, że jeszcze nie zagrała z rywalem na zbliżonym poziomie: za nią przeciw Iranowi (6:2), USA (0:0), Walii (3:0) i dzisiaj Senegalowi (3:0).

Kluczem do ogrania Senegalu okazała się postawa Jude'a Bellinghama. Pomocnik wywodzący się z Borussii Dortmund wypracował dwa pierwsze gole. Najpierw po jego zagraniu trafił Jordan Henderson. Później, w doliczonym czasie pierwszej połowy podholowanie piłki przez Bellinghama sprawiło, że Harry Kane znalazł się na czystej pozycji - i trafił po raz pierwszy w Katarze.

Anglia grała w drugiej odsłonie swobodnie, dlatego na tym się nie skończyło. Wynik po szybkiej akcji ustalił jej najskuteczniejszy piłkarz na turnieju, autor trzech bramek, Bukayo Saka.

Porażka Senegalu oznacza, że honoru afrykańskiej piłki broni już tylko Maroko. We wtorek zagra o ćwierćfinał z Hiszpanią. Z kolei ćwierćfinał Anglia - Francja odbędzie się w sobotę (10 grudnia) o godz. 20:00 na Al-Bayt Stadium w Al-Khor.

Gareth Southgate, trener reprezentacji Anglii: - Podobało mi się bezbłędne wykończenie akcji i sposób, w jaki drużyna się ustawiała zarówno mając piłkę, jak i gdy jej nie miała. Przez pierwsze 25 minut przy piłce byliśmy trochę niepewni. Senegal dobrze stosował pressing, grał z dużą energią. Nasze najlepsze okazje pojawiały się po odbiorze piłki. Francja to znakomity zespół, który fenomenalnie spisuje się w wielkich turniejach. Ma w swoich szeregach wyróżniających się piłkarzy. W takim meczu musimy zaprezentować nasz najwyższy możliwy poziom.

Aliou Cisse, trener reprezentacji Senegalu: - Pierwsze 30 minut było interesujące, mieliśmy okazje, ale gola nie udało się zdobyć. Straciliśmy gola kilka minut przed przerwą, potem drugiego, który nas zdemotywował, ale to dopiero ten trzeci, na początku drugiej połowy, właściwie zakończył dla nas ten mecz. Zawodnicy się nie poddali i próbowali przesuwać się do przodu. To mistrzostwa świata, grają tu najlepsze drużyny. Musimy dalej się rozwijać, aby na następnych mistrzostwach móc rywalizować z zespołami dysponującymi taką jakością. Musimy wyciągnąć wnioski po takiej porażce i zobaczymy, co się stanie, ale na razie wciąż jestem trenerem. PAP

Piłkarz meczu: Jude Bellingham
Atrakcyjność meczu: 6/10

MUNDIAL 2022 w GOL24

MŚ 2022. W dniu Barbórki nasza reprezentacja na etapie 1/8 finału pożegnała się z turniejem. Były momenty, że "fedrowaliśmy" jak należało, ale Francuzi - jako aktualni mistrzowie świata - i tak wybili nam marzenia o ćwierćfinale z głowy: zdobyli trzy bramki, dopiero po wszystkim pozwolili na honorową. Zobaczcie, jak mecz Francja - Polska komentują za pomocą memów internauci.

Memy o meczu Francja - Polska. Koniec mistrzostw, do widzeni...