MŚ siatkarek. Awans Serbii do finału. Kolejny kapitalny mecz Tijany Bosković

Piotr Rutkowski
Serbki awansowały do drugiego finału mistrzostw świata z rzędu
Serbki awansowały do drugiego finału mistrzostw świata z rzędu Tomasz Wiktor/PAP
Siatkarki Serbii pokonały w Gliwicach reprezentację USA 3:1 (25:21, 25:20, 17:25, 25:23) w półfinale mistrzostw świata. W drugim meczu półfinałowym zagrają w czwartek w holenderskim Apeldoorn zespoły Włoch i Brazylii.

Środowi rywale zmierzyli się wcześniej w fazie grupowej turnieju. Tamto spotkanie w Łodzi przekonująco wygrały broniące tytułu mistrzowskiego Serbki 3:0.

We wtorkowych ćwierćfinałach rozegranych w Arenie Gliwice aktualne mistrzynie olimpijskie Amerykanki bezdyskusyjnie wygrały z Turczynkami 3:0, natomiast drużyna trenera Daniele Santarellego, po zaciętym i wyrównanym spotkaniu, pokonała reprezentację Polski 3:2.

Pierwszy set środowego meczu był początkowo wyrównany, choć to zespół zza oceanu musiał odrabiać minimalną stratę. Później dobrze broniące Serbki powiększyły przewagę. Po ataku Tijany Bosković było 19:13 i zespół z Bałkanów nie dał już sobie wydrzeć tej partii.

Szkoleniowiec zespołu USA Karch Kiraly w drugiej części nadal miał mało powodów do uśmiechu. Rotował składem, ale jego podopieczne miały duże problemy z zatrzymaniem atakującej Bosković. Końcówka należała wyraźnie do rozpędzonych rywalek.

Nadzieja amerykańskich kibiców wróciła, kiedy ich drużyna przy zagrywce Kary Bajemy zdobyła siedem punktów z rzędu i prowadziła 18:10. Ten moment zdecydował o losach seta.

W czwartej partii oba zespoły zaprezentowały trudną zagrywkę. Remis był przy stanie 19:19. Potem Serbki dzięki skutecznym akcjom kończonym przez Bosković rozstrzygnęły kwestię awansu.

Drugi półfinał Włochy – Brazylia zaplanowano na czwartek w holenderskim Apeldoorn, tam też rozegrane zostaną w sobotę mecze o medale.