Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MŚ w Katarze 2022. Jak zmieniała się piłka na piłkarskich mistrzostwach świata? Jaka piłka na mundial 2022?

Adam Kielar
Adam Kielar
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Tak zmieniały się piłki na mistrzostwach świata w piłce nożnej. Zobaczcie naszą galerię:
Tak zmieniały się piłki na mistrzostwach świata w piłce nożnej. Zobaczcie naszą galerię: Wikimedia Commons
Zbliża się mundial w Katarze. Już w niedzielę, 20 listopada odbędzie się pierwsze spotkanie mistrzostw świata, gospodarze podejmą Ekwador. Od 1930 roku, kiedy rozegrano pierwszy mundial w Urugwaju, najważniejszy przedmiot na boisku, czyli piłka bardzo się zmienił. Od szytych i klejonych, ciężkich skórzanych piłek, dotarliśmy do takich, które są specjalnie zaprojektowane i wykonane z tworzyw sztucznych. Jaka zmieniała się piłka podczas mistrzostw świata?

Obecne regulacje IFAB (Międzynarodowej Rady Piłkarskiej, zajmującej się przepisami gry w piłkę nożną) dotyczące rozmiarów piłki mówią jasno, czym ma się charakteryzować futbolówka, używana w oficjalnych meczach. Ma ona mieć:

  • kulisty kształt
  • obwód między 27 a 28 cali (68,6 – 71,1 cm)
  • być wykonana ze skóry lub innego podobnego materiału
  • ważyć nie mniej niż 14 uncji (410 g) i nie więcej niż 16 uncji (450 g) na początku meczu
  • być napompowana do ciśnienia między 0,6 a 1,1 atmosfery na poziomie morza

Urugwaj 1930. Dwie różne piłki w finale mistrzostw świata

Pierwsze zasady dotyczące rozmiarów piłki sformułowano już w 1872 roku. Co ciekawe, niewiele różniły się one od współczesnych, jedyna większa różnica dotyczyła wagi, wówczas miała się ona wahać między 13 a 15 uncji na początku meczu. Jednak z racji kompletnie innego materiału, jej ciężar mógł znacznie wzrosnąć, choćby z powodu deszczu.

MŚ w Katarze 2022. Jak zmieniała się piłka na piłkarskich mistrzostwach świata? Jaka piłka na mundial 2022?
Infografika: Agnieszka Kowalko

Pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej zostały rozegrane w Urugwaju. W finale gospodarze zmierzyli się z Argentyną. Obie reprezentacje przywiozły na mecz… własne piłki. W pierwszej połowie użyto argentyńskiej futbolówki Tiento, natomiast po przerwie zagrano urugwajską T-Model. Ostatecznie zwyciężyli gospodarze, którzy pokonali „Albicelestes” 4:2.

Dwóch piłek użyto też między innymi w meczu otwarcia mundialu w Chile w 1962 r. Brytyjski sędzia Ken Aston nie był zadowolony z dostarczonej przez gospodarzy piłki i poprosił o europejski model, który dostarczono na drugą połowę. W kilku innych meczach tego turnieju doszło do podobnej sytuacji.

Piłka na mundialu. Pojawia się znany kształt

Znany na całym świecie kształt białej futbolówki w pięciokątne czarne łaty pojawił się po raz pierwszy na mistrzostwach świata w Meksyku w 1970 roku. Jako dostawca piłki na mundial zadebiutował wówczas niemiecki Adidas, który pozostaje w tej roli do dziś.

Piłka Telstar z MŚ w Meksyku z 1970 r.
Piłka Telstar z MŚ w Meksyku z 1970 r. Domena Publiczna

Telstar, bo tak nazywała się używana w Meksyku futbolówka, była pierwszą piłką składającą się z 32 białych i czarnych elementów.

Cztery lata później, na mistrzostwach w Niemczech, tak udanych dla reprezentacji Polski, piłkarze grali rozwinięciem tej piłki, nazwanym Telstar Durlast. Została ona po raz pierwszy pokryta poliuretanem, co uczyniło ją wodoodporną oraz bardziej odporną na zużycie.

Piłkarskie MŚ. Piłki z tworzyw sztucznych

Kolejne zmiany w fasonie piłki używanej na mundialu Adidas zapoczątkował na mistrzostwach w Argentynie w 1978 r. Futbolówka nazwana Tango odeszła od klasycznych łat, na rzecz kształtów przypominających trójkąty.

Tango, piłka używana na Mundialu w 1978 r. w Argentynie.
Tango, piłka używana na Mundialu w 1978 r. w Argentynie. Domena publiczna

Osiem lat później, gdy mundial ponownie zawitał do Meksyku, po raz pierwszy piłkarze zagrali piłką w pełni wykonaną z tworzyw syntetycznych. Jednocześnie Azteca, bo tak się nazywała, była pierwszą w pełni ręcznie szytą futbolówką.

Kolejnej znaczącej zmiany dokonano w 1998 roku. Na mundialu we Francji po raz pierwszy piłka nie była tylko biało-czarna. Tricolore („Trzykolorowa”) miała na sobie narodowe francuskie barwy.

Pierwsza kolorowa piłka na mundialu. Tricolore z MŚ 98 we Francji.
Pierwsza kolorowa piłka na mundialu. Tricolore z MŚ 98 we Francji. Shine 2010 / Flickr / Wikimedia Commons

Najnowsze piłki na mundialach

Adidas w 2002 roku odszedł od wzoru używanego od czasu piłki Tango i ozdobił piłkę Fevernowa dużym trójkątnym wzorem w kolorach mocno nawiązujących do azjatyckiej kultury (mundial rozgrywano na boiskach Japonii i Korei Południowej).

W Niemczech, cztery lata później, mecze były rozgrywane piłką Teamgeist („duch drużyny”). Na każdy z meczów przygotowano model z nadrukowaną datą spotkania, a na finał wyprodukowano specjalną, ozdobioną złotym kolorem wersję. Od 2006 roku producent zaczął też zmniejszać liczbę elementów, z których wykonywano piłki. Teamgeist składał się z 14 paneli.

Używana na mistrzostwach w RPA w 2010 roku piłka Jabulani składała się już z 8 paneli, natomiast Brazuca (pierwsza, która której nazwa została wybrana przez kibiców) z mundialu w Brazylii (2014 r.) – już tylko z sześciu.

Poprzednie mistrzostwa świata w piłce nożnej odbyły się w Rosji. Podczas tego mundialu, postanowiono upamiętnić pierwsze piłki Adidasa z lat 1970 i 1974, stworzono więc Model Telstar 18 i jego drugą wersję – Telstar Mechta (pochodzącą od rosyjskiego słowa „Мечта” czyli „marzenie”).

Piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze. Jaka piłka na mundial 2022?

W 2022 zawodnicy będą także grać produktem tej firmy, tym razem nazwanym Al Rihla, co oznacza „podróż”. Jest ona zgrzewana termicznie, bezszwowa, wykonana z poliuretanu z domieszką wiskozy i ozdobiona mieniącą się kolorami grafiką.

Waga piłki waha się między 410 a 450 gramów, jej obwód to między 68 a 70 cm. W trosce o środowisko postanowiono, że do stworzenia piłki wykorzystano produkty, takie jak tusze, wykonane na bazie wody.

Nie przedstawiono jeszcze piłki, jaka będzie używana na mistrzostwach świata w 2026 roku, które będą rozgrywane w Kanadzie, Meksyku oraz USA.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: MŚ w Katarze 2022. Jak zmieniała się piłka na piłkarskich mistrzostwach świata? Jaka piłka na mundial 2022? - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24