Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MSWiA: Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym są wpuszczane do Polski

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
- Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym są wpuszczane do Polski. Nasz kraj udziela schronienia każdej osobie, której życie jest zagrożone - bez względu na jej narodowość - informuje ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji.

Dominującą grupą uchodźców w Polsce są obywatele Ukrainy, ale wśród osób odprawianych przez Straż Graniczną znajdują się też obywatele USA, Nigerii, Indii, Gruzji i innych państw.

- Wszystkie osoby wpuszczane do Polski są weryfikowane przez Straż Graniczną. Wobec tych, w stosunku do których są wątpliwości, np. nie posiadają dokumentów, funkcjonariusze Straży Granicznej stosują odpowiednie procedury sprawdzające. Żadna osoba, która otrzymała schronienie w Polsce nie zostanie odesłana do państwa ogarniętego wojną - czytamy w komunikacie MSWiA.

Na granicy rekord

W poniedziałek 28 lutego do Polski wjechało z Ukrainy rekordowe ponad 100 tys. osób. 1 marca do godz. 7:00 to już 24 tys. Od 24 lutego br. funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych z Ukrainą ponad 377,4 tys. osób uciekających przed wojną w Ukrainie.

Punkty recepcyjne dla osób uciekających przed wojną

Zarówno w województwach przygranicznych: lubelskim i podkarpackim, jak i w całej Polsce, działają punkty recepcyjne dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Obecnie jest już 27 takich punktów. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia. Uchodźcy są także bezpłatnie dowożeni do przygotowanych i bezpłatnych miejsc zakwaterowania.

We wszystkich miastach wojewódzkich, głównie przy dworcach PKP działają też punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy. Są już 22 takie punkty.

Przygotowywana jest specjalna ustawa

Obecnie przygotowywana jest specjalna ustawa, która ma usprawnić działania w pomocy osobom uciekającym z Ukrainy. Ma ona na celu m.in. zapewnić pomoc społeczną oraz dać samorządom odpowiednie możliwości finansowania tych działań.

Informacje dla studentów i naukowców

Materiał MEiN został podzielony na kilka części. W pierwszej z nich znalazły się informacje dotyczące możliwości kontynuowania studiów w Polsce. Ważne jest zebranie wszystkich dokumentów dotyczących wykształcenia, a następnie skontaktowanie się z wybraną uczelnią i złożenie wniosku o przyjęcie na studia. Każda uczelnia określa własne procedury dotyczące przeniesienia z uczelni zagranicznej, a decyzję w tej sprawie podejmuje rektor. Nie ma potrzeby nostryfikowania dyplomu.

Kolejna część zawiera informację o zasadach otrzymania wsparcia finansowego oraz warunkach, na jakich student z zagranicy jest zwolniony z opłat za kształcenie na studiach stacjonarnych w uczelniach publicznych nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki.

Osoby przybywające z Ukrainy mogą kontynuować w Polsce karierę naukową. Nie potrzebują zezwolenia ani zgody urzędu pracy. Kluczowy jest kontakt z wybraną uczelnią lub instytutem naukowym. Temu zagadnieniu został poświęcony ostatni fragment materiału przygotowanego przez MEiN.

Szczegóły tutaj: www.rzeszow.uw.gov.pl.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24