Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum kupiło przybornik hrabiego Potockiego

Beata Terczyńska
na zdj,. Zakupiony przybornik hrabiego Potockiego
na zdj,. Zakupiony przybornik hrabiego Potockiego Archiwum Muzeum – Zamku w Łańcucie
Zbiory Muzeum - Zamek w Łańcucie powiększyły się o kilka eksponatów.

Jednym z nich jest czteroelementowy przybornik do pisania listów w ozdobnym pudełku, z herbem Pilawa pod koroną hrabiowską i monogramem RP - Roman Potocki. Muzealnicy mówią, że umieszczony na pudełku i tłoku pieczętnym herb Pilawa, jak i monogram "RP", sugerują, że komplet ten mógł należeć do Romana Potockiego - III Ordynata Łańcuckiego (1851-1915). Podobne monogramy widnieją we wnętrzach zamkowych, np. na piecu i lustrze w salonie narożnym oraz na pierwszym piętrze. Podobnym znakiem opatrzone są również naczynia miedziane, pozostałości po kuchniach zamkowych, obecnie eksponowane na korytarzu wschodnim drugiego piętra.

Muzeum pochwaliło się nam także innym nabytkiem. To trzy płytki z betoniarni założonej przez Stanisława Cetnarskiego, który był burmistrzem Łańcuta w latach 1915-1918 i 1920-1927 oraz budowniczym kilku budynków w mieście, m.in. willi "Róża" i szkoły sióstr Boromeuszek.

- Betoniarnia działała przy obecnej ul. Traugutta w latach 1900-1930 i można ja określić jako pierwowzór hurtowni materiałów budowlanych, gdyż oferowała nie tylko piasek, wapno, gliny i cement, ale cegły, dachówki, gąsiory, rury betonowe, aż po wyroby własne, do których należały drzwi, okna, dachówki cementowe, płyty chodnikowe, odlewy gipsowe, sarkofagi betonowe oraz kolorowe płytki posadzkowe - przybliżają pracownicy z działu PR muzeum. - Na wystawie krajowej we Lwowie w 1910 r. wyroby Cetnarskiego nagrodzone zostały złotym medalem, co świadczyło o ich dobrej jakości, oraz nowatorstwie budowlanym.

Dwa świadectwa ze Szkoły Sióstr Boromeuszek - z lat 1941 i 1942 - to także nowy zakup dla działu historii miasta i regionu muzeum. Szkoła istniała w Łańcucie od końca XIX kształcąc dziewczęta z Łańcuta i jego okolic.
Ostatnią nowością jest dyplom z 1908 r., wystawiony na nazwisko Józefa Górskiego, mieszkańca Łańcuta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24