Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pisanki w Błażowej wzbogaciło się o nowe kolorowe eksponaty [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Wideo
od 16 lat
29 uczestników wzięło udział w XXXVI konkursie „Najładniejsza Pisanka Wielkanocna” w Błażowej. Nagrodzone pisanki można podziwiać w Muzeum Pisanki.

Błażowski konkurs jest najstarszą i największą imprezą tego typu nieprzerwanie organizowaną na Podkarpaciu. W tym roku do konkursu zakwalifikowali się twórcy z powiatów przemyskiego, brzozowskiego i rzeszowskiego oraz z woj. lubelskiego; w sumie do konkursu zgłoszono 202 sztuk pisanek w 31 zestawach.

W tradycyjnej technice batikowej I nagrodę zdobyły Magdalena Maciołek z Futomy, gm. Błażowa, oraz Maria Borowiec z Kąkolówki, gm. Błażowa. W technice skrobanej na pierwszym miejscu znalazły się Elżbieta Filip –Drąg z Borówki, gm. Chmielnik, Alicja Jureczko z Babic, gm. Krzywcza i Lucyna Kondrat z Hłudna w gm. Nozdrzec.

Wszystkie pisanki można podziwiać w Muzeum Pisanki w Błażowej. Działa ono sześć lat i eksponuje ponad 3,5 tys. kolorowych pisanek z jaj kurzych, gęsich, indyczych i innych. Najstarsze eksponaty pochodzą z końca lat 80. ub. wieku. W magazynie muzeum przechowywanych jest jeszcze ok. 1,5 tys. pisanek.

Tradycja malowania pisanek wielkanocnych jest kultywowana w Błażowej i okolicznych wsiach od wielu pokoleń. – Są rodziny, w których tradycja wykonywania pisanek jest przekazywana od prababci i babci. Najstarsza błażowska pisankarka liczy sobie 86 lat. Dlatego w naszym konkursie oprócz kategorii indywidualnej są kategorie mistrz - uczeń, dziecięca i młodzieżowa – mówi dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Błażowej Barbara Mroczka.

GOK-owi podlega Muzeum Pisanki i on organizuje konkurs, a także warsztaty wykonywania pisanek. Muzeum największą popularnością cieszy się w okresie poprzedzającym Wielkanoc i poświątecznym oraz podczas wakacji. Chętnie jest odwiedzane przez całe klasy szkolne.

W polskiej obrzędowości jajko jest atrybutem nierozerwalnie łączonym z Wielkanocą. Jednak jako symbol odradzającego się życia funkcjonowało ono w obrzędowości i licznych praktykach magicznych na długo przed chrystianizacją naszych ziem.

W tradycyjnej kulturze ludowej pisanki , oprócz swoich walorów estetycznych, cenione były ze względu na wiarę w ich magiczną moc pobudzenia wegetacji , używane były przy zabiegach związanych z płodnością, miały zapewnić urodzaj, chronić przed złymi mocami, pożarami czy piorunami. Ich barwienie oraz umieszczane na jajkach wzory miały wzmocnić ich magiczne właściwości.

Muzeum Pisanki w Błażowej działa sześć lat i eksponuje ponad 3,5 tys. kolorowych pisanek z jaj kurzych, gęsich, indyczych i innych. Najstarsze eksponaty pochodzą z końca lat 80. ub. wieku. W magazynie muzeum przechowywanych jest jeszcze ok. 1,5 tys. pisanek.

Muzeum Pisanki w Błażowej wzbogaciło się o nowe kolorowe eks...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24