Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Lubaczowie wzbogaciło się o cenną pocztówkę aż sprzed 116 lat. Wysłano ją z Lubaczowa do Wiednia [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Pocztówka z 1907 r. z koszarami w Lubaczowie.
Pocztówka z 1907 r. z koszarami w Lubaczowie. Muzeum Kresów w Lubaczowie
Karta korespondencyjna, przedstawiająca budynki koszarowe w Lubaczowie, wysłana w 1907 roku z tego miasta do Wiednia, dzięki prywatnemu darczyńcy trafiła do lubaczowskiego Muzeum Kresów.

Pocztówkę podarował pochodzący z Lubaczowa Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, przewodniczący Rady Muzeum przy lubaczowskim muzeum.

Kartka została wysłana z Lubaczowa w 1907 roku.

- Jej nadawcą pocztówki jest żołnierz 89. pp – niejaki Ignatz Rosenbaum (lub Rosenbeim), najpewniej świeżo upieczony rekrut armii austro-węgierskiej. Na awersie, oprócz drukowanego widoku koszar, znajduje się odręczne pismo w języku niemieckim Ignatza. Zaznaczone są dwa okna budynku i podpisane „Mój pokój”, podobnie oznaczono wejście do kompleksu. Pod ilustracją widnieje data „10. / IV. 1907.” i krótka wiadomość: „Dzisiaj był całkiem wyczerpujący marszobieg i ćwiczenia wojskowe”. Poniżej podpis nadawcy - informuje Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Na rewersie, w miejscu na wpisanie adresata, widnieją dane Aleksandra Stipka oraz jego adres zamieszkania we Wiedniu, stolicy Austrii.

Pocztówka sprzed 116 lat wysłana z Lubaczowa do Wiednia. Można odczytać treść korespondencji

- Warto odnotować, że w koszarach lubaczowskich tego okresu stacjonowali żołnierze różnych narodowości, co wynikało z rozległości terytorium, jakie obejmowała swą jurysdykcją monarchia austro-węgierska. Z tego względu na pocztówki z przełomu XIX i XX w. z Lubaczowa można dzisiaj natrafić między innymi w antykwariatach w Pradze czy, jak w tym przypadku, we Wiedniu - wyjaśniają specjaliści lubaczowskiego muzeum.

Na tej samej stronie znajduje się znaczek z nieczytelnym stemplem pocztowym. Znaczek natomiast wydany był przez C.K. Austriacką Pocztę w kolorze zielonym, o wartości 5 halerzy (5/100 austriackiej korony po reformie walutowej z 1892 r.), przedstawia wizerunek Franciszka Józefa I obróconego lewym profilem, z wieńcem laurowym na głowie.

Można odczytać treść korespondencji.

„Kochani rodzice! Tutaj widzicie zdjęcie koszar, w których odbyłem moje pierwsze szkolenie wojskowe. Pokój, w którym mieszkam z moim współlokatorem, jest oznaczony. Jutro napiszę więcej”.

Muzeum Kresów w Lubaczowie zwraca się o przekazywanie starych pocztówek

Kartka korespondencyjna została wydana nakładem jednego ze znanych wydawców pocztówek lubaczowskich M.D. Wołoskiego. Umieszczono na niej widok koszar lubaczowskich im. Franciszka Józefa I, wybudowanych w latach 1885–1887 dla 89. i 90. pułku piechoty armii austro-węgierskiej. W czasie I wojny światowej kompleks koszar stanowił ważny punkt mobilizacyjny; znajdował się tam również woskowy lazaret. W 1918 r. kompleks koszarowy odegrał ważną rolę podczas walk polsko-ukraińskich o Lubaczów, toczonych równolegle ze zmaganiami o Lwów i Przemyśl.

Obecnie większość budynków po dawnej zabudowie koszarowej zajmuje Zespół Placówek im. Jana Pawła II.

- Każda z tego typu pocztówek jest swego rodzaju przyczynkiem do poznania historii miasta i życia jego dawnych mieszkańców. Składamy serdeczne podziękowania panu Markowi Skulimowskiemu za tak cenny dar - twierdzą pracownicy Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Muzealnicy proszą posiadaczy starych widokówek lubaczowskim o przekazywanie ich do Muzeum Kresów, w którym wzbogacą obecną kolekcję, a odpowiednio opracowane i zabezpieczone staną się świadectwem historii tego regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24