NOWINY24
  CIEKAWE Z REGIONU

  Polecamy waszej uwadze

  Rozwiń
  Zwiń

  Polecamy waszej uwadze

  Niezwykłe spotkanie leśnika z jenotami, archiwalne zdjęcia pięknego Przemyśla i nie tylko.

  Muzy w przedszkolu

  Muzy w przedszkolu

  WANDA MOŁOŃ

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Dzieci dowiodły talentu w inscenizacjach wierszy Brzechwy.

  Dzieci dowiodły talentu w inscenizacjach wierszy Brzechwy. ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  "Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał". Krystyna Ożóg, wychowawczyni z Przedszkola nr 29 w Rzeszowie, przywołuje porzekadło dowodząc, że jeśli małemu Jasiowi podamy książkę, w dorosłym życiu sam po nią sięgnie.
  Dzieci dowiodły talentu w inscenizacjach wierszy Brzechwy.

  Dzieci dowiodły talentu w inscenizacjach wierszy Brzechwy. ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  Uznała, że spożytkuje przedszkolny czas do zapoznawania najmłodszych ze sztuką. W roku bieżącym wprowadziła cykl spotkań literacko - muzyczno - plastycznych wiedząc, że rodzice nie zawsze znajdują czas na pójście z dzieckiem do teatru, przeczytanie bajki, wspólne malowanie. W edukacyjną działalność realizowaną poprzez poznawanie twórczości pisarzy, inscenizację bajek, malowanie, wystawy dziecięcych prac włączyli się wychowawcy - Wanda Miąsik, Teresa Szuryga, Anna Bielarska, Joanna Trzeciak i Małgorzata Kiełb.
  Majowe "Spotkania przedszkolaków z muzami" poświęcili Julianowi Tuwimowi, grudniowe - Janowi Brzechwie, na którego twórczości wychowywały się kolejne pokolenia. Ponadczasowy Brzechwa wciąż inspiruje do inscenizacji muzycznych, plastycznych i literackich.

  Śmielsze i pewniejsze

  - Małe dzieci odczuwają silną potrzebę fikcji i fantastyki, a na zaspokajanie tych pragnień pozwala inscenizacja - wyjaśnia Krystyna Ożóg. Inscenizacja mocno oddziaływuje na psychikę dziecka, uwrażliwia na piękno słowa i przynosi radość z zaistnienia na przedszkolnym forum w obecności rówieśników i rodziców.
  Dzieci trenują pamięć i wyobraźnię ucząc się np. "Kaczki Dziwaczki" i wymyślając - przy pomocą wychowawczyń - stroje do recytacji i prezentacji poszczególnych scen w kostiumach. Uczą się kultury teatralnej. Mali aktorzy nabierają śmiałości, pewności siebie, wiary we własne siły, a wychowawczynie dobierają literaturę dziecięcą tak, by niosła moralne przesłania, uczyła odróżniać dobro od zła. Brzechwa powiedział, że przez odpowiednią literaturę dla dzieci kształtuje się smak przyszłego czytelnika, któremu toruje się drogę do wielkiej poezji, do literatury klasycznej.
  Na spotkania dzieci z muzami Krystyna Ożóg zaprasza aktorów i muzyków, aby najmłodsi mogli poobcować z profesjonalnie podaną recytacją, gestem, modulacją głosem oraz muzyką. Przy interpretacji utworów Brzechwy dialog z przedszkolakami podjął Wojciech Kwiatkowski, aktor Teatru im. W. Siemaszkowej oraz Agnieszka Szybiak (utalentowana muzycznie wychowanka Przedszkola nr 29) z popularnymi melodiami wykonanymi na flecie. Dzięki uprzejmości dyrektora Tondery przedszkolaki mogły oglądać fragmenty scenografii - przywiezionej do przedszkola - z wystawy Janusza Pokrywki.

  Śpiewające Gapcie

  - Śpiewaj dziecku i jak najczęściej z dzieckiem - dopowiada Waldemar Wywrocki (dyrektor Domu Kultury w Staroniwie), który również przyjął zaproszenie na przedszkolne spotkanie z muzami. W chórku "Gabcia i przyjaciele" stworzonym przez Wywrockiego śpiewa ponad 140 dzieci z 9 placówek oświatowych Rzeszowa.
  - Śpiewanie kształtuje odwagę w ujawnianiu ekspresji drzemiącej w dzieciach. Jeśli dorośli nie potrafią śpiewać, niech przynajmniej dobierają przedszkolakom odpowiedni do wieku repertuar. Niech malec słucha piosenki "Zuzia, lalka nieduża" czy "My jesteśmy krasnoludki" itd. Nie faszerujmy pociech melodiami zbyt trudnymi, bo na repertuar "Ich Troje" przyjdzie czas, kiedy staną się nastolatkami.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  darek

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo