NOWINY24
  POLECAMY

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Czy takie zimy to już przeszłość? [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]
  • Najwyższa emerytura w Jaśle. Trudno uwierzyć w kwotę
  • Studniówki 2020. Najciekawsze sukienki

  Muzyczny spacer po Rzeszowie

  Muzyczny spacer po Rzeszowie

  Maria Krząstek

  Nowiny

  Nowiny

  prof. Marta Wierzbieniec

  prof. Marta Wierzbieniec ©Tadeusz Poźniak

  Rozmowa z prof. Martą Wierzbieniec, dyrektorem Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego
  prof. Marta Wierzbieniec

  prof. Marta Wierzbieniec ©Tadeusz Poźniak

  - Skąd pomysł koncertu "Muzyka rzeszowian"?

  - Pomysłodawcą jest pan Marek Czarnota, który o Rzeszowie wie chyba wszystko. Postanowiliśmy, że pokażemy muzykę twórców związanych z tym miastem. Zaczynamy od Damiana Stachowicza, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XVII wieku, który wykładał w rzeszowskim kolegium Pijarów. W programie znajdzie się też kolęda "Zaśnij, Dziecino" Antoniego Uruskiego, nauczyciela muzyki i kompozytora z przełomu XIX i XX w. Będą pieśni barda żydowskiego Nachuma Sternheima, działającego w Rzeszowie w okresie międzywojennym. Usłyszymy też utwory Tadeusza Nalepy, piosenki Tadeusza Hejdy i Andrzeja Listwana.

  - Będzie to muzyczny spacer przez wieki i style muzyczne...

  - Program koncertu jest zróżnicowany, tak jak i na przestrzeni dziejów różna była muzyka rzeszowian. Mam nadzieję, że dostarczy mieszkańcom miasta wiele radości, będzie okazją do wspomnień. Publiczność będzie mogła usłyszeć znane melodie i teksty. Może to zainspiruje także innych twórców do rozpowszechniania kultury muzycznej Rzeszowa.

  - Ten koncert to dopiero początek popularyzowania dorobku rzeszowskich twórców?

  - Planujemy zarejestrowanie koncertu na płycie DVD. Do płyty dołączona będzie broszura, w której znajdą się krótkie informacje o kompozytorach, których utwory będą wykonywane i wiadomości na temat życia muzycznego Rzeszowa. Materiały, które zebraliśmy, przygotowując ten koncert, pozwolą na przygotowanie kolejnych imprez. Mamy nadzieję, że będzie to pierwszy z cyklu koncertów "Muzyka rzeszowian".

  "Muzykę rzeszowian" będzie można usłyszeć w sobotę, o godz. 16 i 19. Na koncercie w Auli Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Rejtana wystąpią pracownicy i studenci Instytutu Muzyki UR. Imprezę poprowadzi Marek Czarnota.


  Bezpłatne zaproszenia można odebrać w Instytucie Muzyki przy ul. Dekerta.


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo