Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na 382 łóżka dla chorych z Covid -19 zajęte są 294. Łańcucki szpital będzie koordynacyjnym

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wojewoda zwiększyła liczbę łóżek dla chorych na Covid-19, bo sytuacja była już dramatyczna. W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem. U nas będzie to Centrum Medyczne w Łańcucie, dawniej jednoimienny szpital zakaźny.

Sprawdziliśmy, jak wygląda obłożenie łóżek dla chorych na Covid -19 w 7 podkarpackich szpitalach z oddziałami zakaźnymi. Na 382 takie łóżka w czwartek zajętych było 294. W niektórych placówkach chorych było ponad stan.

W Dębicy, która dysponuje 38 łóżkami, trzeba było dołożyć dla chorych jeszcze 10. W Mielcu łóżek jest 46 a chorych 47. W Sanoku 23 a chorych 24. W Jaśle - 20 a chorych 19. W Jarosławiu spośród 26 łóżek zajętych było 18, w Przemyślu na 26 - 19. W Łańcucie liczba łóżek urosła do 203, a zajętych było 119. To dane, które otrzymaliśmy z Narodowego Funduszu Zdrowia.

W tym tygodniu niektóre szpitale miały podbramkową sytuację. Brakowało miejsc dla chorych z koronawirusem. W Mielcu karetki z pacjentami kilka godzin stały na podjeździe, bo nie było ich, dokąd zawieźć.

- Dyspozytor medyczny z Mielca kontaktował się z koordynatorem wojewódzkim, którego rolą jest znalezienie wolnych miejsc. Niestety w poniedziałek przez wiele godzin dyspozytor informował, że był z tym ogromny problem. Miejsc nie było w całym województwie. Dlatego karetki z pacjentami nie miały gdzie się udać. Musiały czekać - tłumaczyła nam Aneta Dyka - Urbańska, rzeczniczka mieleckiego pogotowia.

Jak informuje podisnp. Marta Tabasz - Rygiel, rzecznik KWP w Rzeszowie w poniedziałek po południu do Komendy Powiatowej Policji w Mielcu wpłynęło zawiadomienie od wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego.

- O tym, że personel szpitala w Mielcu nie przyjął pacjenta w stanie zagrażającym życiu, czym mógł go narazić na utratę życia i zdrowia. Sprawa jest na wstępnym etapie. Konieczne jest przesłuchanie osoby zawiadamiającej, zabezpieczenie dokumentów - mówi.

Co na to rzeczniczka pogotowia?

- Ani szpital, ani pogotowie w Mielcu nie mają żadnej oficjalnej informacji ze strony policji czy prokuratury o badaniu tego rodzaju zgłoszenia - mówi. - Nie wiadomo więc, jakiej sytuacji miałoby ono dotyczyć. Mamy do dyspozycji tylko doniesienia medialne, ale one nie są konkretne. Rzeczywiście zdarzyło się tak, że m.in. z powodu chwilowego „zakorkowania się” SOR-u z przyczyn epidemiologicznych, a także z powodu braku miejsc w całym województwie dla pacjentów na oddziałach zakaźnych przed szpitalem oczekiwało jednocześnie kilka karetek, ale nie było to zależne od nikogo w mieleckich placówkach. Personel robił wszystko, by znaleźć miejsce dla oczekujących pacjentów, a gdy tylko to się udało, trafili oni do szpitala. Nie miało to żadnego związku z interwencją policji.

Stanisław Lonczak, starosta powiatu mieleckiego, mówił nam w środę o planie ustawienia przed szpitalnym oddziałem ratunkowym wstępnego izolatorium, żeby pacjenci mogli tam przebywać w warunkach bezpiecznych i przyjaznych. Będzie to 5 modułowych kontenerów z węzłem sanitarnym, ogrzewaniem, wentylacją, łóżkami, stolikami, krzesłami. Na dostawę trzeba czekać 1,5 miesiąca.

Podkarpacki sanepid poinformował o 8 ogniskach koronawirusa w podkarpackich placówkach zdrowia:

  • W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 potwierdził wynik dodatni u 24 osób z personelu medycznego.
  • W Pro-Familii - u 24.
  • W Szpitalu MSWiA potwierdzono 12 wyników dodatnich, w tym u 10 pacjentów i 2 osób z personelu.
  • Szpital Specjalistyczny w Mielcu ma 38 osób z koronawirusem, w tym 4 pacjentów i 34 osób z personelu.
  • W NZOZ DIAVERUM w Przemyślu 40 pozytywnych przypadków, w tym u 22 pacjentów, 17 osób z personelu medycznego i 1 z kontaktu.
  • Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu ma 30 wyników dodatnich, w tym u 8 pacjentów, 19 osób personelu medycznego i 3 z personelu pomocniczego.
  • Na oddziale psychiatrycznym w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej w ognisku jest 21 pozytywnych przypadków: u 17 pacjentów i 4 osób z personelu medycznego.
  • Na geriatrii w SP ZOZ Przeworsk - 21 przypadków: 7 osób z personelu medycznego i 14 pacjentów.

Minister zdrowia ogłosił utworzenie szpitali koordynacyjnych. Będą pełnić rolę głównych w każdym województwie. Mają być ukierunkowane na opiekę nad pacjentami z Covid - 19. Jak wcześniej jednoimienne, zakaźne.


ZOBACZ TEŻ: W szpitalach brakuje miejsc dla chorych na COVID-19? "Nie jesteśmy przygotowani na tak dużą liczbę pacjentów" [WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24