Na bocznym torze. Felieton Tomasza Ryznera o zimie, Stali Rzeszów i Wólczance Wólka Pełkińska

Mecz Wólczanka Wólka Pełkinska - MKS Trzebinia mimo trudnych warunków odbył się. Grzegorz Kostka
W marcu, jak w garncu - głosi porzekadło. Ludowa mądrość ostatnimi czasy jakby rzadziej trafia w sedno, ponieważ klimat ma się często, gęsto nijak do tego, co działo się jeszcze w latach 80, 90-tych. Każda pora roku raczej znała swoje miejsce w kalendarzu.

Zima przychodziła dość szybko. W drodze na Pasterkę śnieg skrzypił ludziom pod nogami, za to w połowie marca bałwany zwykle topniały w słońcu, boiska zaczynały łapać zieleń.

Ostatnio chyba się pozmieniało. Zima nie może wystartować ani w grudniu, czasem i w styczniu, a kiedy już się obudzi z... zimowego snu, wtedy lubi wejść w szkodę piłkarzom. W weekend mieliśmy ze trzy pory roku. Najpierw jesień, w sobotę takie nie wiadomo co, a w niedzielę zawieje i zamiecie śnieżne. W piątkowym deszczu rozpłynęły się nadzieje na rozegranie derbów Rzeszowa. Ale choć padało i mroziło, nie każdy przegrał z żywiołem.

Mariusz Olejarka, prezes Wólczanki, dał rozkaz do rozpoczęcia piłkarskiej wiosny. Zmobilizował wszystkich w klubie, łopaty poszły w ruch i udało się. I połowa meczu z MKS-em sugerowała, że prezes strzelił sobie w stopę (0:2 do przerwy), ale piłkarze beniaminka po przerwie postawili na futbol nieskomplikowany, wpakowali rywalom 5 goli i garstce kobicom nieźle rozgrzali wyobraźnię przed dalszą częścią sezonu. - Dla prezesa nie ma rzeczy niemożliwych - uśmiechał Grzegorz Sitek, coach Wólczanki.

Byłoby dobrze, gdyby porywać ludzi za sobą potrafił Rafał Kalisz, nowy szef Stali Rzeszów SA. “Cel się nie zmienia. Walczymy o 2 ligę” - podkreślił wiceprezes firmy Fibrain. Cel stary, nowy (większy) ma być budżet Stali. Piłkarze z Hetmańskiej palą się do gry, ale nikt nie wie, kiedy będą mogli pokazać swoją moc. Możliwe, że dopiero w Wielką Sobotę. Wtedy zagrają na pewno. Na Arenie Lublin. Jeśli wygrają, kibicom Stali zakręci się w głowach. Nie tylko od wiosny...