Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy z firmą ubezpieczeniową?

Wojciech Tatara
Jeśli dojdzie do wypadku drogowego  kierowca przekonuje się o zaletach autocasco.
Jeśli dojdzie do wypadku drogowego kierowca przekonuje się o zaletach autocasco. FOT. WOJCIECH ZATWARNICKI
Przy ubezpieczaniu pojazdu rozróżniamy dwie główne umowy obowiązkową OC (odpowiedzialność cywilna) oraz dobrowolną AC (autocasco).

Gdy pojazd rejestrujemy w Polsce po raz pierwszy: ubezpieczenie trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji auta (w praktyce przed rejestracją - polisę ubezpieczeniową OC trzeba okazać w wydziale komunikacji). Jeździć autem bez OC nie wolno - chyba, że mamy jeszcze ważną polisę kupioną za granicą.

Umowa OC

Kiedy auto jest już zarejestrowane w naszym kraju to od sprzedawcy otrzymujemy wraz z samochodem polisę OC. Mamy 30 dni od mementu zakupu na podjęcie decyzji czy przejmujemy tę polisę i dalej z niej korzystamy, czy rezygnujemy i podpisujemy umowę w innej firmie.

Ważne informacje

Jeśli nie zrezygnujemy z polisy w ciągu 30 dni, zostaje ona przepisana na nas i mamy obowiązek płacić składkę.

Jeśli ważność polisy kończy się przed upływem 30 dni od kupna auta, nie mamy obowiązku przed końcem jej ważności podejmować decyzji, czy pozostajemy przy starym ubezpieczycielu, czy wypowiadamy mu umowę i zawieramy ją z innym? Ustawa daje nam zawsze 30 dni do namysłu.

Warto zapoznać się z różnymi firmami ubezpieczeniowymi. Przy OC sugerujmy się głównie ceną, natomiast wszystkie zakłady ubezpieczeń oferują OC na tych samych warunkach, które określa ustawa.

Żaden z ubezpieczycieli oferujących zawieranie umowy ubezpieczenia OC pojazdu, nie może odmówić zawarcia takiej umowy. Umowę ubezpieczenia OC pojazdu zawiera się na roczny okres i nie ma możliwości jej rozwiązania, chyba, że właściciel sprzeda lub wyrejestruje samochód.

Jeżeli doszłoby do bankructwa ubezpieczyciela, wówczas polisa ważna jest tylko przez trzy miesiące od daty ogłoszenia upadłości, a potem trzeba zawrzeć nową umowę z innym towarzystwem.

Uważaj na zapisy umowy

Taryfa OC to jedyny element umowy ubezpieczenia OC pojazdu, gdzie zakład ubezpieczeń ma możliwość wprowadzenia niekorzystnych dla nas zapisów. Ponieważ jest ona integralną częścią zawieranej przez nas umowy ubezpieczenia, dlatego mamy pełne prawo zapoznać się z jej treścią. W szczególności z informacjami, na co konkretnie otrzymamy zniżki lub zwyżki w składce.

Umowa powinna zawierać zapis o składce minimalnej, ponieważ według taryfy należą ci się zniżki za kilka elementów, ale i tak nie skorzystasz ze wszystkich.

Warto sprawdzić czy przy składce minimalnej istnieje możliwość uwzględnienia zniżki za jednorazową opłatę. Dobrze też wiedzieć czy naliczona składka będzie ostateczna i nie ulegnie zmianie w czasie trwania umowy, żebyś nie był zaskoczony, ponieważ zdarzają się takie zapisy.

Gdy decydujesz się na AC

Tylko i wyłącznie od nas zależy czy będziemy korzystać z tej polisy. Jeśli chcemy, aby ubezpieczeniem objęte były nie tylko osoby trzecie, lecz także szkody w naszym pojeździe - niezbędna będzie polisa autocasco.

Kupując polisę każdy kierowca powinien się zastanowić czy dana oferta jest adekwatna do jego potrzeb i oczekiwań, a jednocześnie w dobrej cenie.
Nie zawsze jednak oferta atrakcyjna cenowo (szczególnie w zestawieniu z innymi ofertami) będzie tą najlepszą, ponieważ na jej atrakcyjność wpływa jeszcze szereg innych czynników.

Kradzieże samochodów w Polsce to niestety codzienność. AC z rozszerzeniem o ryzyko kradzieży wydaje się koniecznością.

Istnieje także możliwość wyboru znacznie tańszego wariantu AC zapewniającego wypłatę odszkodowania jedynie w przypadku zdarzeń takich jak kolizja, ogień, zalanie, itd. Warto zastanowić się nad taką opcją w przypadku aut kilkuletnich i starszych, gdzie pełne AC jest stosunkowo drogie.

Jeżeli doszłoby do bankructwa ubezpieczyciela, wówczas polisa ważna jest tylko przez trzy miesiące od daty ogłoszenia upadłości, a potem trzeba zawrzeć nową umowę z innym towarzystwem.
Zanim podpiszesz

Zanim podpiszemy umowę powinniśmy przeczytać dokument zwany ogólnym warunkami ubezpieczenia (OWU). Warto w nim zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia, czyli jakiego rodzaju szkody są objęte ubezpieczeniem, jaki jest zakres terytorialny, tzn., w jakich krajach, jakie szkody są objęte ubezpieczeniem.
Kiedy wybieramy się za granicę warto sprawdzić ofertę assistance dołączaną do AC i OC. Wówczas istotne stają się takie elementy, jak pomoc prawna, zapewnienie zastępczego samochodu czy choćby kosztów przymusowego pobytu w hotelu za granicą w czasie naprawy pojazdu.

W przypadku, AC trzeba zwracać szczególną uwagę na warunki umowy, ponieważ stosowane są tzw. wyłączenia odpowiedzialności, ubezpieczyciela. To oznacza, że jeśli tak mówi umowa, nie dostaniemy odszkodowania (albo zostanie ono zmniejszone), np. wtedy, gdy wypadek spowodujemy, przekraczając dozwoloną prędkość.

Kiedy ubezpieczasz nowy pojazd zwróć uwagę, jakiej wypłaty możesz się spodziewać w przypadku kradzieży, utraty lub całkowitego zniszczenia w pierwszych miesiącach eksploatacji auta, tzn. czy będzie to zwrot ceny zakupu wyszczególnionej na fakturze, mimo że wartość rynkowa pojazdu używanego nawet bardzo krótko jest już odpowiednio niższa.

Ograniczenie odpowiedzialności

Warto wiedzieć, że obok zapisów ograniczających odpowiedzialność, które są oczywiste i powszechnie akceptowalne, np. szkoda spowodowana umyślnie lub podczas kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, zdarzają się też ograniczenia odpowiedzialności lub udziały własne za szkody powstałe wskutek złamania przepisów, np. niezatrzymanie się przy znaku stop, przekroczenie prędkości.

Często zdarza się, że gdy powodujemy kolizję, to jest to właśnie skutkiem złamania przepisów ruchu drogowego, a autocasco jest ubezpieczeniem, które z założenia ma nam zapewnić pokrycie szkód, których nikt inny nam nie pokryje, między innymi zawinionych przez kierowcę ubezpieczonego pojazdu. Dlatego zbyt drastyczne ograniczenia w tym względzie są do zaakceptowania tylko dla bardzo ostrożnych i przepisowo jeżdżących kierowców.

Ważne informacje

Jeśli uważasz, że ubezpieczyciel nie wywiązuje się należycie z umowy możesz zgłosić swój problem do Biura Rzecznika Ubezpieczonych, Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa tel. 022 333 73 28, faks 022 333 73 29 oraz do rzeczników konsumentów w twoim mieście lub powiecie.

Podstawa prawna

Art. 805-828 KC, Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24