Na co zwrócić uwagę kupując stół ogrodowy?

Materiał informacyjny
Adobe Stock
Meble ogrodowe potrafią znacznie uprzyjemnić czas spędzany na łonie natury i cieszyć się słońcem oraz pogodą. Jednak istotne jest odpowiednie ich dobranie, adekwatnie do naszych upodobań, dzięki czemu wygląd ogrodu lub działki będzie napawał nas dumą i był pretekstem do jak najchętniejszego spędzania w nim czasu. Jednym z tych rodzajów mebli, które nadają otoczeniu klimat jest stół ogrodowy. Wybranie odpowiedniego modelu jest tylko pozornie prostym zadaniem, gdyż zarówno rozmiar, jak i materiał, z jakiego może być wykonany mają duży wpływ na ostateczny wygląd i funkcjonalność całego podwórka. Jak zatem wybrać stół ogrodowy, by maksymalnie wykorzystać jego możliwości?

Stół do ogrodu – jakie powinien mieć wymiary?

Podstawową informacją, dzięki której dobierzemy odpowiedni rozmiar, jest planowana liczba osób, które spędzą przy nim czas. Stół do ogrodu stanowi z pewnością centrum życia towarzyskiego na podwórku, dlatego warto zastanowić się, ile osób regularnie będzie z niego korzystać. Dla przykładu – jeśli planujemy używanie go przez grupę sześciu osób, należy dobrać rozmiary blatu tak, by wszyscy się zmieścili i nie przeszkadzali sobie wzajemnie. W przypadku stołów prostokątnych minimalnym wymiarem jest półtora metra długości i około 70-80 centymetrów szerokości. Dzięki temu bezproblemowo można rozmieścić sześć krzeseł. Jeśli planujemy zakup stołów okrągłych, wystarczy by blat miał średnicę równą lub nieco większą niż metr. Równie ważna jest wysokość, umożliwiająca wygodne siedzenie przy stole i zachowanie swobodnej sylwetki. Minimalna odległość, liczona od podłoża do blatu powinna wynosić około 70-80 centymetrów.

Stół ogrodowy – czy wybrać model rozkładany czy stacjonarny?

O tym, czy wybrać stół ogrodowy stacjonarny, czy przenośny decyduje wiele cech. Na przykład zacieniony nieregularnie ogród wymagać będzie mebla przenośnego, pozwalającego na zorganizowanie obiadu rodzinnego lub grilla w nasłonecznionym aktualnie miejscu. Stoły rozkładane są znacznie lżejsze, by umożliwić łatwe przenoszenie, jednocześnie mogą mieć budowę modułową, pozwalającą na dopasowanie mebla do liczby gości. Stoły stacjonarne są znacznie masywniejsze, lecz dzięki zastosowaniu szlachetnego drewna lub metalowych elementów do wykończenia mają z reguły znacznie efektowniejsze wzornictwo i są jednocześnie trwałe i solidne. Pierwszy z rodzajów stołów jest więc efektywny i ma wszechstronne zastosowanie,, drugi jest gwarancją stabilności i może posiadać swój indywidualny, dopasowany do charakteru gospodarstwa domowego wygląd.

Stół ogrodowy drewniany, plastikowy czy może z technorattanu? Jaki materiał wybrać?

O tym, z jakiego materiału powinien być wykonany wymarzony stół ogrodowy, decydują z reguły nasze upodobania oraz charakter ogrodu i otoczenia. Chętnie kupowane są meble wykonane z plastiku, które nie dość, że są tanie, to jeszcze łatwo je czyścić i przenosić. Stoły drewniane są znacznie masywniejsze, a wspomagane wstawkami z metalu mogą być prawdziwą ozdobą otoczenia. Najczęściej wykonuje się je z orzecha lub dębu czyli drewna, gwarantującego solidność i stabilność. Czasem można spotkać stoły wykonane z drewna gatunków egzotycznych, jednak większość klientów odstrasza ich cena. Meble drewniane mogą również posiadać szklany blat, dzięki czemu nabywają oryginalnego wyglądu. Stoły technorattanowe są pewnym kompromisem między zaletami odmian stacjonarnych i przenośnych, łącząc ich najlepsze cechy, jednak ich koszt jest nieco wyższy. Możliwości wyboru jest więc naprawdę sporo i o wszystkim decyduje nasz gust.

Czy wybrać stół ogrodowy a może stoliczek?

Stolik do ogrodu to propozycja dla osób, które lubią spożywanie posiłków w małym gronie w różnych miejscach ogrodu. Jego duża lekkość umożliwia szybkie przenoszenie go w upatrzone miejsce,. Dzięki temu nawet podczas niesprzyjającej pogody można wykorzystać go pod wiatą czy na zadaszonym balkonie. Zaletą posiadania stolika jest również fakt, iż ma on wiele zastosowań – na przykład można go zabrać na majówkę. Stoły stacjonarne natomiast to z reguły ozdobny mebel, będący centrum spotkań na podwórzu. Choć istnieją wersje rozkładane, to jednak masywne, monumentalne odmiany są chętniej kupowane przez klientów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem stołu ogrodowego?

Istotną rzeczą, zwłaszcza w meblach stacjonarnych, jest właściwa ich pielęgnacja i konserwacja. Stoły ogrodowe powinno się przynajmniej raz w sezonie gruntownie oczyścić, dzięki czemu na długi czas zachowają swój wygląd. Stoły drewniane należy również odpowiednio zaimpregnować (z wyjątkiem tych lakierowanych). Niektóre gatunki drewna, zwłaszcza te egzotyczne wymagają także olejowania. Trzeba również pamiętać, iż materiał, z jakiego wykonamy stół ogrodowy tak naprawdę zależny jest tylko od wyobraźni – spotkać można meble z elementami zrobionymi z betonu, marmuru czy nawet ceramiczne. Najważniejsze jest, by spełnił nasze oczekiwania i dawał dużą satysfakcję z użytkowania.

Dodaj ogłoszenie