Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na deptak w Rzeszowie wrócą drzewa. Remont ul. 3 Maja na początek

Bartosz Gubernat
Nawiązując do historycznego wyglądu deptaka, architekci zaplanowali szpaler drzew wzdłuż ul. 3 Maja
Nawiązując do historycznego wyglądu deptaka, architekci zaplanowali szpaler drzew wzdłuż ul. 3 Maja PIKUL ARCHITEKCI
W tym tygodniu miasto ogłosi przetarg na projekt przebudowy ulicy 3 Maja w Rzeszowie.

- Uzgodniliśmy już z autorem koncepcji zakres prac do wykonania, przygotowaliśmy także techniczne wytyczne dotyczące przebudowy sieci podziemnych. Według tych wskazówek, do końca kwietnia powstanie projekt budowlany modernizacji deptaka, i zaraz po tym wystartują prace - mówi Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Jasna nawierzchnia

Modernizacja głównego deptaka w Rzeszowie jest planowana od kilku lat. Chociaż 15 lat temu ulice 3 Maja, Kościuszki i Grunwaldzka zyskały nową nawierzchnię, dziś są one w nie najlepszym stanie. Największym problemem jest ich kiepska podbudowa. Skutek - nawierzchnia się zapada, po deszczu tworzą się na niej kałuże.

Drogowcy na bieżąco naprawiają zapadliska i poprawiają kostkę, ale po deszczu i tak stoją tu kałuże. Dlatego prezydent Tadeusz Ferenc zdecydował, że betonową kostkę zastąpią kamienne płyty, po których będzie łatwiej spacerować kobietom chodzącym w butach na obcasach. Koncepcji przebudowy deptaka było kilka, a najlepszą z nich w ubiegłym roku wybrała komisja utworzona w tym celu przy Stowarzyszeniu Architektów Polskich w Rzeszowie. Konkurs na zaplanowanie nowego wyglądu trzech głównych ulic wygrała pracownia architektoniczna Pikul z Jasła.

- Przygotowując projekt, opieraliśmy się na dawnych zdjęciach starego miasta i jego opisach w literaturze. Efektem naszej pracy jest połączenie elementów nawiązujących do historii z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi - mówi Mikołaj Pikul, autor zwycięskiej pracy w konkursie na koncepcję przebudowy rzeszowskiego deptaka.

Przez ostatnie miesiące rzeszowscy urzędnicy uzgadniali z architektami zmiany w koncepcji. Na wniosek miasta architekci zamienili nawierzchnię na jaśniejszą, wykonaną z białego granitu. Ulica będzie podzielona na część pieszą i jezdną, przeznaczoną m.in. dla rowerzystów. Wzdłuż kamienic stanie szpaler drzew, bo tak deptak wyglądał w okresie międzywojennym. Nie będzie wycinki drzewa, które rośnie przy wieży farnej.

Zrezygnowano natomiast z dwóch elementów, które budziły kontrowersje. Pierwszy z nich to betonowe bloki, które miały stać na placu przy kościele farnym i przypominać, że kiedyś był tu cmentarz. Nie będzie także betonowego placu przed Narodowym Bankiem Polskim. Tę część wykonawca także wyłoży kamieniem. Częściowo nawierzchnię z kamienia uzupełni porfirowa kostka.

Początek w przyszłym roku

Miasto zacznie remont od ulicy 3 Maja, dzieląc prace na dwa etapy.

- Chcemy je tak zorganizować, aby zamknięta była tylko połowa ulicy, ponieważ zamykając całą, doprowadzilibyśmy do zbyt poważnych utrudnień - mówi dyrektor Magdoń. Remont ul. Kościuszki i Grunwaldzkiej jest przygotowywany na kolejne lata. Na ulicy Grunwaldzkiej ma zostać odtworzona historyczna brama wjazdowa do miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24