Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na leczenie w sanatoriach jest o 2 mln zł więcej

Ewa Kurzyńska
Schorzenia narządu ruchu są jedną z najczęstszych przyczyn wyjazdów do sanatoriów.
Schorzenia narządu ruchu są jedną z najczęstszych przyczyn wyjazdów do sanatoriów. Dawid Łukasik/Polskapress
W Podkarpackim NFZ przekonują, że większa suma pieniędzy pozwoli skrócić kolejki do sanatoriów.

Pula na leczenie w sanatoriach sięgnie w tym roku prawie 34 mln zł. Więcej pieniędzy, to krótszy czas oczekiwania na wyjazd „do wód”. Choć, jak twierdzą urzędnicy Podkarpackiego NFZ, kolejki do na leczenie w uzdrowiskach są w naszym regionie najkrótsze w całej Polsce.

Ile czeka się na wyjazd?

- Czas oczekiwania jest zmienny i w przypadku pacjentów dorosłych wynosi od 13 do 16 miesięcy, w zależności od tego, kiedy pacjent złoży skierowanie. Szybciej możliwy jest wyjazd późną jesienią i zimą, niż wiosną i latem - wyjaśnia Violetta Tyczyńska, zastępca dyrektora Podkarpackiego oddziału NFZ w Rzeszowie.

O tym, kiedy wyjazd wypadnie decyduje kolejność wpływu skierowań do funduszu. Nie ma możliwości, by wybrać sobie termin np. w wakacje.

- Taki system jest przejrzysty i sprawiedliwy. Co ważne, leczenie sanatoryjne jest realizowane przez cały rok i o każdej porze roku jest równie skuteczne - dodaje dyr. Tyczyńska.

Na Podkarpaciu mamy 4 miejscowości uzdrowiskowe. Są to: Rymanów Zdrój, Iwonicz Zdrój, Horyniec i Polańczyk. Z sanatoriami tych uzdrowisk mamy podpisanych 14 umów. Co jednak ważne, mieszkańcy naszego regionu mogą leczyć się w sanatoriach na terenie całej Polski. - W minionym roku do naszego oddziału wpłynęło ok. 30 tys. skierowań - wylicza Violetta Tyczyńska.

Jak się okazuje, na podreperowanie zdrowia w uzdrowiskach kierowani są najczęściej osoby z chorobami narządu ruchu, układu oddechowego, schorzeniami gastrologicznymi i alergicznymi.

Warto wiedzieć

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz mający umowę z NFZ: lekarz rodzinny, jak i specjalista, do którego chodzi pacjent. Kuracja w sanatorium jest bowiem kontynuacją leczenia ambulatoryjnego lub szpitalnego.

Lekarz lub pacjent przesyła skierowanie do oddziału wojewódzkiego NFZ, na terenie którego chory aktualnie mieszka. W przypadku mieszkańców Podkarpacia skierowanie powinno trafić do oddziału wojewódzkiego w Rzeszowie.

Druk jest rejestrowany w NFZ i aprobowany przez zatrudnionego w funduszu lekarza, specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej albo rehabilitacji medycznej. Oceniaon celowość skierowania i wskazuje rodzaj oraz miejsce leczenia uzdrowiskowego. Informacją o zakwalifikowaniu i okresie oczekiwania na leczenie pacjent otrzymuje w ciągu 30 dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24