NOWINY24
  POLECAMY

  To się czyta i ogląda

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To się czyta i ogląda

  • Miauuuuu... koty naszych Czytelnikówi
  • Antyki, zabawki i letnie opony. Na giełdzie samochodowej kupisz wszystko
  • Studniówka 2019 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

  Na maturze z języka polskiego znów „Lalka”. Temat...

  Na maturze z języka polskiego znów „Lalka”. Temat wypracowania dotyczył tęsknoty [WIDEO]

  Beata Terczyńska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Maturzyści pytani byli, czy tęsknota to siła, która niszczy nasze życie, czy raczej uczucie, które popycha do działania, skłania do decyzji
  - Było nie najgorzej, ale zobaczymy w lipcu, kiedy przyjdą wyniki – mówi Aleksandra Kot z 3b (profil humanistyczny) w I LO w Rzeszowie. – Wydaje mi się, ze każdy powinien sobie dać radę z tym egzaminem. Nie było tak źle.  Lekturą, której fragmenty zostały dodane do tematu wypracowania była „Lalka”. Ta pozycja na maturze pojawiła się już po raz kolejny.
  - Trochę się zdziwiłam. Bardziej spodziewałam się innej, może „Dziadów lub „Ferdydurke”. „Lalka” to tzw. lektura z gwiazdką, którą powinniśmy znać nie tylko we fragmentach, ale w całości – tłumaczy Ola.

  CZYTAJ TEŻ: Dziś egzamin z języka polskiego. Maturzyści typują "Pana Tadeusza"

  Maturzyści pytani byli, czy tęsknota to siła, która niszczy nasze życie, czy raczej uczucie, które popycha do działania, skłania do decyzji. – Napisałam, ze jest to siła, która raczej niszczy nasze życie, która ma negatywne skutki.
  Pierwszą część arkusza uważa za dość trudną. – Trzeba się było dość dobrze wczytać w tekst.

  Marcin Słysz z 3a (profil humanistyczny) z I LO mówi, że jest bardzo zadowolony z faktu, że „Lalka” pojawiła się na egzaminie, bo to jego ukochana lektura. – Poszedłem bardziej w kierunku tezy ambiwalentnej, czyli nie skierowałem się całkowicie w stronę destruktywną lub budującą. Napisałem, że w zależności od sytuacji, od osoby ta siła, jaka jest tęsknota móż mieć albo pozytywny albo negatywny wpływ. Jak w przypadku Wokulskiego z „Lalki” negatywny, tak w przypadku Oskarowego filmu, do którego się odwołałam „Slumdog. Milioner z ulicy” – tu jednak wykazałem, że pozytywny, budujący.


  CZYTAJ TEŻ: Matura próbna 2018. Próbne arkusze z języka polskiego wraz z odpowiedziami

  Najtrudniejsze pytanie?

  - Zastanawiałem się mocno nad funkcjami językowymi: ekspresywnymi i impresywnymi, bo to jest rzecz, której się tak bardzo dużo uwagi na lekcjach nie poświęca, w przeciwieństwie do lektur – mówi. – Tak samo zastanawiałem się nad etykietą języka, która była obecna w tekście. To też takie nietypowe.

  Tomasz Michalski (3 c, mat – fiz) z I LO uważa, że matura z polskiego była naprawdę w porządku, bo wszyscy spodziewali się czegoś cięższego, jakiegoś trudniejszego tematu. – „Lalka” nas zaskoczyła, ale w takim pozytywnym tego słowa znaczeniu. Myślałem, że nie dadzą tak oczywistej lektury na temat rozprawki. Wykorzystałem przy tym temacie także „Kordiana” i „Pana Tadeusza”.

  - Temat rozprawki był bardzo przyjemny i tak naprawdę mogliśmy tam wybrać wiele lektur – dodaje Ewa Rzeźwicka (3 c, mat – fiz) z I LO. – Każdy sobie na pewno z tym poradził. Cała matura ogólnie nie była trudna.
  A pytania zamknięte? – Na pewno były trudniejsze, niż sam temat rozprawki – uważa Ewa.

  Kornel Baran z 3 c mat – fiz) dodaje, że jemu największą trudność sprawił test, a temat rozprawki ocenia jako dość łatwy, bo tak naprawdę można było się do wszystkiego odwołać. – Ja wykorzystałem jeszcze „Hobbita” i „Cierpienia młodego Wertera”.

  CZYTAJ TEŻ: Matura 2018 - język polski, matematyka, angielski [ODPOWIEDZI, ARKUSZE, PRZECIEKI - 3.05.2018]


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo