Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na początek - „O problemach współczesnego chrześcijaństwa”

apl
Globalizacja, Internet, media społecznościowe, coraz mniej kontrolowalny przepływ informacji, słabnąca rola tradycji i zbudowanego przez nią porządku wartości, zanik autorytetów, migracja – to tylko niewielka część z problemów i nowych zjawisk, wobec których chrześcijaństwo musi zająć stanowisko, jeśli chce pełnić znaczącą rolę w świadomości zarówno jednostek, jak społeczeństw. To jeszcze większe wyzwanie dla Kościoła, jako instytucji. W Polce stosunkowo młodym, ale bardzo ważkim problemem Kościoła staje się sekularyzacja społeczeństwa.

Czym i jakie ma być chrześcijaństwo w takim społeczeństwie i takim świecie? Jak dostosować chrześcijaństwo do współczesnych wymagań, aby zarazem nie utracić tego, co stanowi jego ducha od dwóch tysięcy lat. Czy rozwój technologiczny to dla Kościoła wyłącznie problem, czy może stanowi szansę? Czy chrześcijaństwo współcześnie przeżywa kryzys? Czy religia, która istnieje od dwóch tysięcy lat i która ukształtowała Europę, obecnie znajduje się w odwrocie? A może tytułowe „problemy współczesnego chrześcijaństwa” to jedynie naturalne dla każdej epoki ścieranie się dwóch zawsze odmiennych porządków – doczesnego i wiecznego? A jeśli nie to nie tylko odwieczny spór pomiędzy sacrum i profanum, jeśli to „przebiegunowanie” podstawowych wartości społecznych, to jak może wyglądać świat po zakończeniu tego procesu?

Na szereg podobnych pytań spróbują odpowiedzieć ks. arcybiskup Metropolita Łódzki Grzegorz Ryś oraz dziennikarz i publicysta Szymon Hołownia. To będzie pierwsze z cyklu spotkań, organizowanych pod wspólnym tytułem „W labiryncie świata”. Cyklu, zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Klasztor Ojców Dominikanów w Rzeszowie, pomyślanym, jako platforma dyskusji o najistotniejszych zagadnieniach, porządkujących świat. To pierwsze z szeregu spotkań, odbędzie się
21 stycznia 2019 r., o godz. 17. w Filharmonii Podkarpackiej.
Organizatorzy proszą tych, którzy już zarejestrowali swój udział w spotkaniu, by w przypadku braku możliwości udziału w nim dokonali rezygnacji drogą e-mailową: [email protected] lub telefonicznie pod nr. 17 866 14 01, 17 866 12 54. Informacja o rezygnacji pozwoli innym zainteresowanym wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Ci, którzy nie zdołają uczestniczyć w spotkaniu, będą mieli okazję śledzić jego przebieg w zapisie wideo, który będzie udostępniony na stronach internetowych WSIiZ i Fundacji Tygodnika Powszechnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24