Na Podkarpaciu już nawet w przedszkolach zaczyna brakować nauczycieli. Zarobki nie zachęcają

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
W podkarpackich przedszkolach i szkołach podstawowych brakuje 89 nauczycieli, a w szkołach średnich - 97 - wynika z najnowszego zestawienia podkarpackiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego. W podstawówkach głównie fizyków, chemików, informatyków, geografów, specjalistów od edukacji dla bezpieczeństwa, natomiast w szkołach średnich szczególnie nauczycieli przedmiotów zawodowych.

- Liczba brakujących nauczycieli wzrosła trzykrotnie w stosunku do ubiegłego roku – zwraca uwagę Stanisław Kłak, prezes podkarpackiego okręgu ZNP. – Na chwilę obecną to 196 osób. W przeliczeniu procentowym, najwięcej nauczycieli poszukiwanych jest w szkołach ponadpodstawowych. To m.in. informatycy, chemicy, a szczególnie nauczyciele przedmiotów zawodowych. Super fachowcy znajdują zatrudnienie w przemyśle, gdzie dostają wyższe wynagrodzenie, a nie 2, czy 2,5 tys. zł na rękę. Rozmawiałem z dyrektorem rzeszowskiego liceum. Opowiadał, jak wygląda rekrutacja na nauczycieli informatyki. Przychodzi kandydat i pyta, ile pieniędzy dostanie. Gdy słyszy kwotę, odchodzi.

Prezes Kłak sygnalizuje, że zaczyna też brakować nauczycieli w przedszkolach. W podstawówkach, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie w jednej szkole jest tylko kilka godzin i na pełny etat trzeba dorabiać w kilku. Mało komu chce się tak jeździć, bo na paliwo, czy bilety wydadzą tyle, ile zarobią.

Podlicza, ilu jest takich nauczycieli, którzy w jednej szkole mają co najmniej pół etatu, a w innych go uzupełniają. To 635 pedagogów.

- W dwóch szkołach – 473, w trzech – 124, w czterech i więcej – 38. Są i takie przypadki, że nauczyciel pracuje w 6 placówkach – mówi.

Ilu nauczycieli nie uzupełnia etatów, ale ma zawarte dwie lub więcej odrębne umowy o pracę?

- Takich nauczycieli mamy aż 916 – wymienia prezes Kłak.

Na stronie podkarpackiego kuratorium oświaty lista ofert pracy (w różnym wymiarze godzin) dla nauczycieli w województwie wynosi 324 pozycje.

Przedmioty zawodowe, nauczyciel wspomagający, nauczanie przedszkolne, zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, psycholog, logopeda, fizyka, edukacja dla bezpieczeństwa, biologia, muzyka, plastyka, chemia, wos, niemiecki, angielski, przyroda – lista poszukiwanych specjalistów jest zróżnicowana.

Prezes Kłak dodaje, że podliczyli także, ile w tym roku było zwolnień i cięć.

- Wypowiedzenia stosunku pracy, których dokonali pracodawcy we wszystkich typach szkół i placówek oświatowych dotyczą 202 osób. Z tego 161 idzie na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne, czyli tylko 41 osób zostaje bez pracy. Z kolei na własny wniosek stosunek umowę rozwiązało 136 osób.

Zwraca uwagę, że w poprzednich latach dużo więcej nauczycieli zostało zwolnionych, ponieważ nie miało uprawnień emerytalnych ani też świadczeń kompensacyjnych.

- Oprócz tego 6 osób przejdzie w stan nieczynny. Pozostaną zatrudnieni tylko do końca lutego a potem stracą pracę. Łącznie więc 344 osoby odchodzą z oświaty.

A ilu nauczycielom dyrektorzy nie przedłużyli umów, ponieważ pracowali na czas określony?

- Takich przypadków jest dużo: 601. To oczywiście stan na 31 maja. W tym miesiącu robione są korekty arkuszy organizacyjnych. Część pedagogów może jeszcze znaleźć pracę – mówi Stanisław Kłak sygnalizując, że niektóre z umów były zawarte niezgodnie z Kartą Nauczyciela, bo powinny być na czas nieokreślony. - Jeśli chodzi o zwolnienia, na ten moment mamy 5 spraw sądowych, ale może być ich więcej. Od momentu wypowiedzenia nauczyciel ma 21 dni na złożenie pozwów do sądu.

A ilu nauczycielom obcięto godziny?

- Zmniejszenie wymiaru zatrudnienia, czyli ograniczenie do połowy etatu lub części etatu otrzymało 813 nauczycieli. Bardzo dużo. Podobnie, jak w poprzednich latach – przyznaje.

78 pedagogów zostało przeniesionych lub sami zmienili miejsce pracy.

Narodowe Czytanie w Płocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie