Leczenie chirurgiczne raka piersi ma na celu usunięcie nowotworu w zdrowych granicach wraz z oceną regionalnych węzłów chłonnych. Zamierzony cel leczenia może być realizowany w sposób oszczędzający lub poprzez usunięcie całej piersi, niekiedy z jednoczasową rekonstrukcją piersi z użyciem ekspandera lub protezy.
Mastektomia podskórna z jednoczasową rekonstrukcją polega na usunięciu całej piersi z identyfikacją tzw. węzłów wartowniczych lub też usunięciu wszystkich węzłów chłonnych dołu pachowego w przypadku stwierdzania w nich przerzutów. Do tego zabiegu kwalifikowane są chore z nowotworami wieloogniskowymi, DCIS oraz te, które nie spełniają warunków do leczenia oszczędzającego lub świadomie rezygnują z takiego leczenia.
− Obecnie najczęściej dokonujemy jednoczasowej rekonstrukcji piersi przy pomocy dedykowanego dla konkretnej chorej implantu, umieszczanego na mięśniu piersiowym większym (tzw. technika prepektoralna), najczęściej w specjalnej syntetycznej siatce - tłumaczy dr n. med. Jacek Pszeniczny, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w USK w Rzeszowie.
Taki sposób leczenia zdecydowanie pozytywnie wpływa na psychikę chorych oraz poprawia jakość życia pacjentek poddanych leczeniu raka piersi. Jednoczasowa rekonstrukcja pozwala na unikniecie innych zabiegów odtwórczych w przypadku rekonstrukcji po wcześniejszej mastektomii. Równie ważny jest końcowy efekt kosmetyczny. Po operacji wypis do domu następuje w ok. 2-3 dobie po zabiegu. Dren założony chorej podczas operacji pozostaje u niej pod piersią przez kilkanaście dni (chora wychodzi z drenem do domu). Jeśli nie występują powikłania, blizna pooperacyjna przebiegająca pod piersią, goi się w ciągu ok. 14 dni.
Dodajmy, że od stycznia br. w USK w Rzeszowie, na raka piersi leczy się 106 kobiet; u 10 wykonano mastektomię podskórną z jednoczasową rekonstrukcją piersi przy pomocy implantu, a u 3 odtwórczą mastektomię z wszczepieniem ekspandera.
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?