Na Podkarpaciu otwarto laboratorium do hodowli komórek

Beata Terczyńska
Nowoczesne laboratorium otworzyła Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Nowoczesne laboratorium otworzyła Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Krzysztof Łokaj
Udostępnij:
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie otworzyła dwa nowoczesne laboratoria: hodowli komórek i tkanek oraz immunologii i alergologii. Będzie w nich badany wpływ kosmetyków na organizm.

Laboratoria powstały w Centrum Edukacji Międzynarodowej w kampusie w Kielnarowej.

- Przede wszystkim po to, by kształcić studentów z kierunku kosmetologia. Chcemy także, by nasza kadra naukowa mogła poprzez badania naukowe rozwijać talent. I trzeci, ważny powód - planujemy współpracę z firmami produkującymi kosmetyki - tłumaczy prof. Tadeusz Pomianek, rektor WSIiZ. - Nie można skutecznie kształcić, jeśli nie ma kadry zaangażowanej we współpracę z gospodarką.

Laboratoria to cztery wydzielone pomieszczenia, w tym jedno sterylne, gdzie wstęp ma tylko kilka pracujących tu osób.

- Te ograniczenia są po to, by ktoś nie wniósł nam nowych bakterii, pleśni i grzybów, które przecież każdy ma na sobie, a które mogłyby zarazić i zniszczyć komórki - tłumaczy prof. Elżbieta Wałajtys - Rode, kierownik laboratoriów.

W strojach ochronnych pozwolono nam zajrzeć do środka.

- Sercem laboratorium jest komora laminarna do hodowli tkanek i komórek w jałowych warunkach - pokazuje bardzo nowoczesne urządzenie profesor Wałajtys-Rode.

Będą tu hodowane linie komórkowe ludzkiej skóry (keratynocyty, fibroblasty, komórki nabłonka). Uczelnia na początek kupi 2 - 3 takie linie.

- Są specjalne, międzynarodowe centra - banki komórek w Ameryce i Wielkiej Brytanii, z których można dostać takie linie z metryką - tłumaczy kierowniczka laboratoriów.

Komórki trzymane są w ciekłym azocie, w temperaturze minus 180 stopni C. Można z nich wyhodować kilogramy nowych, jeśli ma się odczynniki i jak się im zapewni odpowiednie warunki.
- Jest taka linia z 1936 r., która pochodzi z komórek nowotworu raka szyki macicy pewnej Murzynki. Do tej pory funkcjonuje jako podstawowy model badawczy. Komórki są zamrażane w banku i na nowo odtwarzane - jako ciekawostkę opowiada profesorka.

WSIiZ część komórek do rozmnażania już ma.
- Najpierw komórki musimy "oswoić", dokładnie sprawdzić, czy będą chciały tu żyć, jak się będą zachowywały - obrazowo tłumaczy immunolog.

Laboratoria wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt. Są tu np. z najwyższej półki, za ok. milion złotych, mikroskop laserowy fluorescencyjny konfokalny, dzięki któremu można widzieć trójwymiarowy obraz komórek, inkubator z dozowaniem dwutlenku węgla, odpowiednią temperatura i wilgotnością zapewniający idealne warunki do hodowli oraz urządzenia chłodnicze do bankowania komórek.

- Chcemy naszych studentów nauczyć tu wielu rzeczy, które faktycznie poznawane są głównie przez lekarzy medycyny w trakcie ich studiów - mówi prof. Stanisław Wołowiec, chemik z katedry kosmetologii, współpracujący z zespołem badawczym.
Uczelnia liczy na współpracę z firmami kosmetycznymi.

- Od lipca przyszłego roku, zgodnie z wymogami unijnymi, każda firma produkująca kosmetyki będzie musiała przejść tzw. badania dopuszczeniowe. Musi sprawdzić oddziaływanie produktów na komórki. Takie badania będą prowadzone na modelowych hodowlach w certyfikowanych laboratoriach. Na takie zlecenia w przyszłości liczymy - mówi prof. Wołowiec.

Dlatego uczelnia zaprosiła na spotkanie przedstawicieli firm kosmetycznych.

W Polsce podobne laboratoria są na różnych uczelniach i w instytutach. Laboratorium WSIiZ to jedyne tego typu na Podkarpaciu.

Stworzenie laboratoriów kosztowało prawie 3 mln zł. Inwestycja finansowana była przez uczelnię i UE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mpiotrek
Z czego będą się utrzymywać te laboratoria? Przecież to bardzo kosztowne instytucje a przemysłu który by korzystał z ich badań coraz mniej. Większość liczących się firm z branży kosmetycznej są firmami zagranicznymi, a te mają swoje laboratoria które nie pozwolą istnieć polskiej konkurencji. Korzystając z cichego poparcia swoich rządów, niemieckich francuskich czy angielskich, wytną nie bronioną przez własny polski rząd konkurencję w pień!

Twoim tokiem rozumowania to należałoby zamknąć wszystko- po co firmy motoryzacyjne przecież wszystkie firmy motoryzacyjne są firmami zagranicznymi itd... proszę popatrzeć ile inne Państwa inwestują w naukę w porównaniu z Polską... więc przez takie głosy jak Twoje będziemy zawsze w tyle za Państwami Zachodnimi...

muszę powiedzieć, że artykuł ciekawy- chociaż opisujecie to laboratorium co najmniej jak technologię kosmiczną... ato po prostu laboratorium klasy 2 (BSL2)... i tak naprawdę prawie każde laboratorium biologiczne można przekształcić w BSL2. Klasa 3 w której mam przyjemność czasami pracować to już zupełnie inna historia, więc na początku myślałem, że otwarte laboratorium jest klasy 3... Klasy 4 w Polsce a tym bardziej na Podkarpaciu nie ma... Pozdrawiam
n
ngowne
Z czego będą się utrzymywać te laboratoria? Przecież to bardzo kosztowne instytucje a przemysłu który by korzystał z ich badań coraz mniej. Większość liczących się firm z branży kosmetycznej są firmami zagranicznymi, a te mają swoje laboratoria które nie pozwolą istnieć polskiej konkurencji. Korzystając z cichego poparcia swoich rządów, niemieckich francuskich czy angielskich, wytną nie bronioną przez własny polski rząd konkurencję w pień!
s
suomi
Może wyhodowaliby mi jakąś nową komórkę bo moja stara nokia juz nie trzyma nawet tygodnia
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie