Na Podkarpaciu powstaje coraz więcej bloków mieszkalnych

  Na Podkarpaciu powstaje coraz więcej bloków mieszkalnych

  Karolina Jamróg

  Nowiny

  Nowiny

  Praca na budowach wre. W samym Rzeszowie na rynek trafi co najmniej pół tysiąca nowych mieszkań. W stolicy Podkarpacia buduje się najwięcej. Od stycznia do września tego roku oddano tutaj aż 1081 mieszkań. Dla porównania w Przemyślu było ich 86, Tarnobrzegu 63 i 46 w Krośnie.
  Na Podkarpaciu powstaje coraz więcej bloków mieszkalnych

  Oni kończą budowy

  Ile to kosztuje?


  Dom w stanie surowym:
  - do 100 mkw. - 300 tys. zł
  - do 150 mkw. - 340 - 360 tys. zł
  - ponad 150 mkw. - około 500 tys. zł
  Mieszkanie:
  - 50 mkw. - 230 tys. zł
  - do 60 mkw. - 255 tys. zł
  - ponad 60 mkw. - 343 tys. zł i więcej  Na ulicy Architektów w Rzeszowie pojawi się 170 nowych mieszkań.

  - Mają powierzchnię od 29 do 101 mkw. Cena rozpoczyna się od 4 tys. zł za metr - mówi Bogusław Sobczyk z firmy Developres, która buduje tam swoje osiedle.

  Na ul. Kwiatkowskiego pracę kończy Firma Deweloperska Szerbud.

  - Pod koniec roku oddamy całość, czyli 120 mieszkań. Część jest już wyprzedana, dlatego ruszamy z kolejnymi inwestycjami. Szeregówki będziemy budować na Gościnnej, a bliźniaki na Słocinie - mówi Jacek Ceglarz, dyrektor ds. handlowych i inwestycyjnych firmy.

  Dwupoziomowe mieszkania na osiedlu Słoneczny Stok budowanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Projektant" można kupić praktycznie od ręki. W połowie 2013 r. na ulicy Nowosądeckiej i Pańskiej powstanie 9 kolejnych budynków z 65 mieszkaniami.

  Znów stawiamy domy

  Jeśli nie mieszkanie, to może dom? Właściciele biur nieruchomości przyznają, że liczba chętnych na nie znów rośnie.

  - Ludzie zapomnieli już o majowych ulewach i osuwiskach. Jeszcze w wakacje, gdy oglądali dom, pytali czy ma ekspertyzę geodezyjną. Teraz przestali się bać - wyjaśnia Zbigniew Prawelski z Biura Nieruchomości Prawelski w Rzeszowie.

  Potencjalnych nabywców kusi też cena. Za dom pod Rzeszowem trzeba zapłacić około 300 tys. zł. To tyle co za 60-metrowe mieszkanie w mieście. Osoby decydujące się na budowę domu muszą doliczyć sobie jednak do kosztów cenę działki. A te nie należą do najtańszych. W zależności od lokalizacji kosztują od 3 do nawet 9 tys. zł za ar.

  Rząd wygasza program

  Jak w przyszłym roku będzie wyglądał rynek nieruchomości? Wedle optymistycznych prognoz ceny mogą spać o około 5 procent. Tak twierdzi Jacek Łaszek z Narodowego Banku Polskiego.

  - To jednak zależy od wielu czynników - zastrzega. Rodzimi eksperci nie podzielają tego optymizmu i sugerują, że przyszłoroczne ceny mogą utrzymywać się na obecnym poziomie. Ale nawet gdyby mieszkania czy domy potaniały, to nie będzie łatwiej ich kupić, bo w 2012 r. rząd zaprzestanie dopłat do kredytów w ramach programu "Rodzina na swoim". Już w tym roku skorzystało z niego niewielu mieszkańców Podkarpacia. Powodem były zaporowe limity. W grudniu osoba, która chciała wziąć kredyt musiała znaleźć mieszkanie za około 3.6 tys. zł za mkw. A tak tanich mieszkań po prostu nie ma.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (12) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo