Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu powstaje film o wybitnym biologu Rudolfie Weiglu, który wynalazł szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu

Oprac. Beata Terczyńska
Mat. prasowe z planu filmowego
W Jaśle rozpoczęły się zdjęcia do opowieści o wybitnym biologu - prof. Rudolfie Weiglu. Pod roboczym tytułem „Zwyciężyć tyfus”. W obsadzie znaleźli się: Tomasz Stockinger, Mateusz Mikoś oraz Kamila Bestry-Kuźma. Reżyserem filmu jest Marcin Głowacki.

Historię Rudolfa Weigla poznajemy z perspektywy pięcioosobowej rodziny, zamkniętej w domu z powodu pandemii koronawirusa. Piotr wraca wspomnieniami do opowieści matki, uratowanej w czasie wojny przez profesora Rudolfa Weigla, światowej sławy biologa, wynalazcy skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu.

- Pomysł na film zrodził się w mojej głowie w ubiegłym roku - mówi Bogdan Miszczak, producent filmu. - Kiedy zacząłem szukać informacji na temat profesora Rudolfa Weigla, doszedłem do wnioski, że lepszego bohatera nie możemy sobie wymyślić. Po pierwsze, związany z Podkarpaciem, po drugie, dokładnie sto lat temu, w 1920 roku Rudolf Weigl opracował skuteczną szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu. Myślę, że to dobry moment, aby przypomnieć tę postać.

W postać młodego Rudolfa Weigla wciela się Aleksander Talkowski. Na ekranie zobaczymy także m.in. Tomasza Stockingera, Mateusza Mikosia, Kamilę Bestry-Kuźmę, Adama Gołąba oraz Kubę Kaszowicza.

CZYTAJ TEŻ: Rudolf Weigl stworzył szczepionkę przeciw tyfusowi. Mógł dostać za to Nobla, ale... wybrał bycie Polakiem

W tym roku zdjęcia realizowane będą w Jaśle, sanockim skansenie oraz Żurawicy pod Przemyślem.

- W przyszłym roku, mam nadzieję, że z Arturem Dziurmanem w roli dojrzałego Rudolfa Weilga, rozpoczniemy drugą część zdjęć. Mamy kręcić wiosną. A premierę filmu planujemy na jesień 2022 roku – dodaje producent.

Film powstaje w cyklu „Polscy Wizjonerzy”, którego celem jest prezentacja wybitnych Polaków – mężów stanu, wynalazców i przedsiębiorców. Scenariusz napisała Małgorzata Sobieszczańska. Za zajęcia odpowiada Mariusz Konopka. Film uzyskał dofinansowanie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Premiera zaplanowana jest na jesień 2022 r.

  • Rudolf Weigl to wynalazca pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu, prekursor zastosowania owadów, głównie wszy odzieżowej, jako zwierzęcia laboratoryjnego do hodowli bakterii wywołującej tyfus.
  • Jego ojczym Józef Trojnar był profesorem gimnazjalnym w Jaśle i Stryju. Weigl uczęszczał do gimnazjum w Jaśle i Stryju, następnie podjął studia przyrodnicze na Uniwersytecie Lwowskim. W latach 1915–1918 pracował w szpitalu wojskowym w Przemyślu. W 1918 objął tam kierownictwo nowo powstałej Pracowni do Badań nad Tyfusem Plamistym. Światowy rozgłos przyniosła Weiglowi akcja szczepień przeciw durowi plamistemu w katolickich misjach belgijskich w Chinach. Uratowano dzięki nim nie tylko wielu misjonarzy, ale także tysiące Chińczyków. Otrzymał za to odznaczenie papieskie – Order Świętego Grzegorza Wielkiego. Jego kandydaturę wystawiano wielokrotnie do nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (75 nominacji w latach 1930–1939). Do lwowskiego Instytutu prof. Weigla przyjeżdżali naukowcy z całego niemal świata, by poznawać tajniki wiedzy biologicznej i uczyć się metod badawczych. Zmarł nagle 11 sierpnia 1957 w Zakopanem. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. (źródło: Wikipedia).

Polecamy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24