Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu powstanie pierwszy w Polsce kompozytowy most

Anna Janik [email protected]
Tym, co będzie wyróżniać konstrukcję wśród innych, jest użyty do budowy niezwykle innowacyjny materiał - kompozyty, czyli włókna szklane lub węglowe zatopione w żywicy epoksydowej.
Tym, co będzie wyróżniać konstrukcję wśród innych, jest użyty do budowy niezwykle innowacyjny materiał - kompozyty, czyli włókna szklane lub węglowe zatopione w żywicy epoksydowej. Promost Consulting
Gazeta Codzienna Nowiny startuje z cyklem publikacji poświęconym inwestycjom, które zmieniają nasz region.Co dwa tygodnie będziemy prezentować inwestycje, które zmieniły oblicze naszego województwa, poprawiając przy tym komfort życia jego mieszkańców. Już za dwa tygodnie przedstawimy kulisy powstawania Okrągłej Kładki w Rzeszowie.

Przęsło będzie miało ok. 22 m długości i 1,2 m wysokości. Ale tym, co wyróżnia konstrukcję wśród innych, jest użyty do budowy niezwykle innowacyjny materiał. Mowa o kompozytach, czyli włóknach szklanych lub węglowych zatopionych w żywicy epoksydowej. Do tej pory budowano z nich samoloty, jachty i samochody. Projektanci z rzeszowskiej firmy Promost Consulting po raz pierwszy wykorzystali ten materiał do budowy mostu powstającego w Błażowej na rzece Ryjak.

- Nasza firma stosuje kompozyty już blisko 20 lat, bo w 1996 r. po raz pierwszy w Polsce wzmocniliśmy za ich pomocą most. Ta inwestycja jest na Podkarpaciu, a dokładnie - w Przemyślu - mówi Tomasz Siwowski, firmy Promost Consulting. - Most w Błażowej jest pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych w Europie, którego przęsło wykonane jest z kompozytów - dodaje.

Prace nad rozwinięciem tej technologii, tak by można ją było zastosować w obiektach wielkogabarytowych, Promost Consulting prowadził blisko 3 lata.

- Projektując ze stali lub betonu, projektant wie o materiale wszystko, a jego parametry przyjmuje się z określonych już norm - tłumaczy Damian Kaleta z firmy Promost Consulting, projektant mostu kompozytowego w Błażowej.

- W przypadku kompozytów trzeba zaprojektować najpierw sam materiał, tzn. określić, z jakich włókien ma się składać, w jakim kierunku mają być skierowane, ile ma zawierać żywicy, a dopiero potem - projektować całą konstrukcję - opisuje.

W ramach projektu Com-bridge wykonano próby wytrzymałościowe, podczas których belkę, identyczną jak ta, która znajdzie się w konstrukcji, poddawano obciążeniom rzędu 150 ton. To niemal czterokrotnie więcej niż ciężar samochodów, które będą poruszać się po moście.

- Widać więc, jak duża jest wytrzymałość tego materiału i jak duży jest zapas bezpieczeństwa - podkreśla prezes Siwowski. - W dodatku kompozyty są odporne na korozję i nie wymagają zabezpieczenia, przez co stają się tańsze w eksploatacji - zaznacza.

Teraz podobny dźwigar przechodzi badania zmęczeniowe, które polegają na cyklicznym przykładaniu do niego obciążenia, co symuluje wjazd i zjazd z mostu samochodów. Badanie to potrwa aż trzy miesiące. Równolegle w Błażowej trwają prace w miejscu, gdzie stanie nowy most. Rozebrano już starą konstrukcję, przygotowano już teren, a firma Mostostal Warszawa S.A. wykonuje cztery belki kompozytowe, które za trzy tygodnie przyjadą na Podkarpacie. Kluczowym etapem będzie ich montaż na zbudowanych wcześniej podporach.

- Belki są bardzo lekkie, więc  jednocześnie wrażliwe na uderzenia - mówi prezes Siwowski. - Drugim kluczowym momentem będzie wylewanie na nie betonowej płyty pomostu, po której jeździć będą auta - dodaje.

Także płyta jest innowacyjna, bo wykonana nie z konwencjonalnego, lecz z lekkiego betonu. Wzmocniono ją nie prętami stalowymi, ale kompozytowymi. Nowy most zostanie oddany do użytku pod koniec października.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24