Na Podkarpaciu przybędzie ponad 400 hektarów lasów

  Na Podkarpaciu przybędzie ponad 400 hektarów lasów

  Ewa Gorczyca

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Sortowanie sadzonek

  Sortowanie sadzonek ©Archiwum/RDLP Krosno

  Trwają prace w szkółkach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Wyhodowane wcześniej sadzonki są wyjmowane z kwater i przygotowane ich do transportu.
  Sortowanie sadzonek

  Sortowanie sadzonek ©Archiwum/RDLP Krosno

  Gotowych do sadzenia jest 18,5 mln młodych drzewek. Ponad 80 proc. to młode sosny zwyczajne, buki, jodły i dęby szypułkowe. Te gatunki dominują w drzewostanie podkarpackich lasów.

  - Najwięcej, bo aż 6,5 mln, będzie sadzonek sosny, z czego 4 mln wkrótce będzie rosło w lasach państwowych, reszta zostanie sprzedana odbiorcom indywidualnym - informuje Edward Marszałek z RDKP w Krośnie. - Duże jest wciąż zapotrzebowanie na sadzonki buka zwyczajnego. Wyhodowane 3,5 mln sztuk nie zaspokoją tegorocznego popytu. Na pogórzu leśnicy posadzą 3,1 mln szt. sadzonek jodły pospolitej, zaś na niżu 2,5 mln szt. dębu szypułkowego.

  Pozostałe gatunki sadzone na Podkarpaciu to olcha czarna, świerk pospolity, brzoza brodawkowata, wiąz, lipa, klon, głóg, czereśnia, grab, trzmielina, a także chronione: kłokoczka południowa i cis, sadzone w ramach ochrony czynnej.

  Leśnicy wykorzystają sadzonki do odnowienia lasu na niemal 1,9 tys. ha gruntów Skarbu Państwa, plan przewiduje też odnowienie prawie 700 ha w sposób naturalny, dający najlepsze efekty hodowlane.

  Nowego lasu na gruntach państwowych przybędzie tylko 36 ha, gdyż w zasobach Lasów Państwowych nie ma już gruntów przeznaczonych do zalesienia. Dużo więcej przybędzie nowych leśnych upraw na gruntach prywatnych - aż 390 ha.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo