Na Podkarpaciu przybyło 106 terytorialsów. Jest w tym gronie...

  Na Podkarpaciu przybyło 106 terytorialsów. Jest w tym gronie 22 uczniów szkół średnich i 11 studentów

  luks

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Na Podkarpaciu przybyło 106 terytorialsów. Jest w tym gronie 22 uczniów szkół średnich i 11 studentów
  1/4
  przejdź do galerii

  ©mat. prasowe/WOT

  W Rzeszowie i Jarosławiu bramy koszar przekroczyli kolejni ochotnicy, którzy zasilili struktury 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. To pierwsze powołanie w tym roku. W sumie do podkarpackiej brygady przybyło kolejnych 106 żołnierzy.
  9 lutego w Rzeszowie i Jarosławiu odbyło się wcielenie ochotników do służby w strukturach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W batalionie jarosławskim komisja kwalifikacyjna przyjmowała poborowych, którzy po szkoleniu podstawowym zasilą pododdziały w Jarosławiu i Sanoku. W Rzeszowie kwalifikowano do batalionu rzeszowskiego, dębickiego oraz niżańskiego.

  Czytaj także: Terytorialsi z Podkarpacia podsumowali 2018 rok

  - W ramach projektu "Ferie z WOT" do brygady zgłosiło się w sumie 106 osób, w tym 22 uczniów szkół średnich i 11 studentów. Ten czas w mundurze chcą spędzić również nauczyciele, którzy mówią, że od dawna chcieli wstąpić do WOT, ale czas im na to nie pozwalał. Zimowe ćwiczenia w mundurze przykuły dużą uwagę wśród kobiet, których do służby zgłosiło się aż 22 - mówi por. Witold Sura, rzecznik prasowy podkarpackich terytorialsów.

  Wcielenie to pierwszy dzień tzw. szesnastki. 16-dniowe szkolenie podstawowe prowadzone będzie w systemie ciągłym na obiektach szkoleniowych rzeszowskiego batalionu lekkiej piechoty. W tym szkoleniu udział wezmą kandydaci, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową.

  - W pierwszym dniu żołnierze zostali przyjęci, umundurowani i wyekwipowani oraz dokonanie wszystkich formalności ewidencyjnych. Tuż po załatwieniu kwestii formalnych wszyscy zostali poddani testowi oceny sprawności fizycznej. Krótki „test wejściowy” w skład, którego wchodzą konkurencje biegu na dystansie 3 km, pompki oraz brzuszki. Wyniki z testu sprawności fizycznej oraz z badania współczynników budowy ciała zostaną wykorzystane do opracowania przez trenerów personalnych zestawu ćwiczeń do podniesienia sprawności fizycznej kandydatów, którzy odbiegają od normy - wyjaśnia por. Sura.

  Podczas 16 dni szkolenia podstawowego instruktorzy największy nacisk położą na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii.

  Chcesz wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej? Wniosek o powołanie możesz złożyć przez internet

  Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, a priorytetem jest szkolenie strzeleckie. W ostatnim dniu 23 lutego żołnierze odbędą egzamin końcowy.

  Ukoronowaniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się 24 lutego w Łańcucie.

  - Na duże zainteresowanie służbą w WOT ma wpływ wysoka jakość szkolenia oraz innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe. Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. pierwsza pomoc, kursy operatorów maszyn czy instruktorów ratownictwa wodnego - powiedział por. Witold Sur.a

  Swoje miejsce w WOT znajdują osoby pracujące, specjaliści z różnych dziedzin, jak i poszukujący zatrudnienia.

  Żołnierz WOT otrzymuje co miesiąc 320 zł plus 91 zł za każdy dzień szkolenia.


  Zobacz także: Kpt. Wojciech Deć, rzecznik Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie, o kwalifikacji wojskowej

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo