Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu ubywa pielęgniarek

Ewa Kurzyńska
sxc.hu
Na Podkarpaciu pracuje ok. 17 tys. pielęgniarek i położnych. Średnia wieku w tej grupie zawodowej to 44 lata. - Pielęgniarek z roku na rok jest coraz mniej - przyznaje Izabela Kowalska, przewodnicząca ORPiP w Rzeszowie.

Prognozy na najbliższe lata są alarmujące. Do 2020 r. w całym kraju ma brakować nawet 60 tys. pielęgniarek i blisko 5 tys. położnych.

Wielu chorych, mniej personelu

Powód? Zdaniem specjalistów to efekt wieloletniej polityki.

- Oszczędności w służbie zdrowia były bardzo często osiągane kosztem pielęgniarek. Redukcje zatrudnienia zazwyczaj obejmowały naszą grupę zawodową - wyjaśnia Kowalska.

Zdaniem przewodniczącej decyzje o zwolnieniach przychodziły łatwo, bo brakowało precyzyjnych norm, które określałyby, ilu pacjentów może być pod opieką jednej pielęgniarki.

- W efekcie na niektórych oddziałach jedna pielęgniarka ma obowiązek czuwać nad 20, a nawet 30 pacjentami. To niebezpieczne zarówno dla pacjentów, jak i personelu - uważa Kowalska.

Chcą lepiej zarabiać

Kolejny powód to zarobki. Zdaniem pielęgniarek, dysproporcje pomiędzy ich wynagrodzeniami, a pensjami lekarzy, są wciąż kolosalne. W ubiegłym roku Ministerstwo Zdrowia wyliczyło, że w Polsce zarabiają średnio one od 2,6 do 3,5 tys. zł brutto.

- To zawyżone kwoty. Pensje na Podkarpaciu są niższe o 10, a nawet 20 proc. od średniej krajowej. U nas najlepiej zarabiają koleżanki zatrudnione wojewódzkich szpitalach. Gorsze zarobki idą za pracą w powiatowych ZOZ - ach - mówi pielęgniarka z Łańcuta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24