MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu zmiany w edukacji obejmą ponad 287 tys. uczniów

Urszula Sobol
Podkarpacki kurator oświaty Dorota Nowak-Maluchnik
Podkarpacki kurator oświaty Dorota Nowak-Maluchnik Luiza Lizut
Najważniejszą zmianą jest redukcja podstawy programowej o 20 proc., co pozwoli uczniom lepiej przygotować się do egzaminów, zyskując więcej czasu na analizę i zrozumienie materiału.

Uczniowie rozpoczęli już zajęcia.

- W tym roku w naszym regionie edukację kontynuuje dokładnie 287 362 uczniów - informuje Dorota Nowak-Maluchnik, podkarpacki kurator oświaty. - Ponad 179 000 z nich uczęszcza do szkół podstawowych, natomiast ponad 100 000 to uczniowie szkół średnich.

Wśród nich są także uczniowie z Ukrainy, których liczba przekracza 4350.

Ponad 29 tys. nauczycieli

W naszym regionie uczniów w procesie nauki wspierać będzie 29 174 nauczycieli.

Ten rok szkolny przynosi także znaczące zmiany, w tym między innymi redukcję podstawy programowej, która ma na celu lepsze dostosowanie treści edukacyjnych do potrzeb uczniów.

- Ministerstwo Edukacji wprowadziło kilka istotnych zmian, które, moim zdaniem, są korzystne dla uczniów. Najważniejszą z nich jest redukcja podstawy programowej o 20 procent. Rozmawiałam z uczniami podczas inauguracji roku szkolnego w Rzeszowie i Mielcu, i z entuzjazmem przyjęli oni tę zmianę. Będą mieli więcej czasu na przygotowanie się do egzaminów, a lekcje będą bardziej skoncentrowane na analizie i zrozumieniu materiału - mówi podkarpacki kurator oświaty.

Obowiązek szkolny dla uczniów z Ukrainy

- Kolejną istotną zmianą jest integracja dzieci ukraińskich z polskim systemem edukacyjnym. Wszystkie dzieci, które dotąd realizowały obowiązek szkolny w ukraińskim systemie online, teraz powinny być zapisane do polskich szkół. Chcemy, aby te dzieci mogły rozwijać swoje kompetencje społeczne, uczestnicząc w zajęciach razem z rówieśnikami - podkreśla Dorota Nowak-Maluchnik. - Na Podkarpaciu zarejestrowanych jest obecnie 4355 ukraińskich uczniów. To mniej niż w poprzednich latach, co może wynikać z powrotów do Ukrainy lub przeprowadzek do innych regionów. Nasze szkoły są dobrze przygotowane na ich przyjęcie. Mamy klasy przygotowawcze i asystentów wielokulturowych, którzy pomagają tym dzieciom w nauce języka polskiego.

Nie będzie już HiT-u

W tym roku nie ma już w pierwszych klasach szkół średnich przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT).

- Wprowadzono natomiast elementy edukacji obywatelskiej oraz naukę pierwszej pomocy w ramach zajęć przyrodniczych i wychowania fizycznego. Uważamy, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle ważna - zaznacza kurator.

Dodaje, że na razie nie są planowane zmiany w liczbie godzin religii. Pozostają dwie tygodniowo. W szkołach, gdzie jest mało uczniów na zajęciach, możliwe jest łączenie klas w celu efektywniejszego prowadzenia lekcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24