Na Podkarpaciu zmniejsza się powierzchnia upraw. To jeden z wniosków wstępnych wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2020

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Produkcję roślinną na Podkarpaciu zdominowały zboża.
Produkcję roślinną na Podkarpaciu zdominowały zboża. Adam Wojnar/Polska Press
Udostępnij:
Urząd Statystyczny w Rzeszowie opublikował wstępne wyniki Powszechnego Spisu Rolnego 2020. W porównaniu z 2010 rokiem w naszym regionie zmniejszyła się liczba gospodarstw rolnych przy jednoczesnym zwiększeniu ich średniej powierzchni. Mniej było użytków rolnych, spadła liczba trzody chlewnej i bydła.

Powszechny spis rolny trwał od 1 września do 30 listopada 2020 r. i obejmował stan na 1 czerwca 2020 r. Porównanie dotyczy roku 2010.

W tym okresie w województwie podkarpackim o 18,9 proc. zmniejszyła się liczba gospodarstw rolnych. W ubiegłym roku było ich w naszym regionie 113,9 tys. Tak, jak w pozostałej części Polski, dominują u nas gospodarstwa indywidualne. Jest ich aż 99,5 proc. Najszybciej, bo aż o 58,1 proc., przybywa bardzo dużych gospodarstw, o powierzchni ponad 50 ha użytków rolnych. Z kolei najszybciej ubywa tych małych, o powierzchni 2 do 5 ha. W ciągu 10 lat było ich o ponad 22 proc. mniej.

- Pomimo wzrostu liczby gospodarstw większych obszarowo, struktura gospodarstw rolnych województwa podkarpackiego nadal pozostaje rozdrobniona - zauważa Urząd Statystyczny w Rzeszowie.

Na Podkarpaciu średnia wielkiej farmy wynosi 5,8 ha (w tym 4,9 ha użytków rolnych). W 2010 r. było to 5,2 ha ogólnej powierzchni i 4,3 ha użytków rolnych. Największe obszarowo gospodarstwa znajdują się we wschodnich powiatach regionu. Bieszczadzkim, jarosławskim i lubaczowskim. O ile pierwszy nie jest niespodzianką, o tyle dwa pozostałe już tak.

- We wschodniej części województwa podkarpackiego rzeczywiście są największe powierzchniowo gospodarstwa. To się bierze stąd, że w tym regionie były Państwowe Gospodarstwa Rolne i spółdzielnie produkcyjne. I na tej bazie później powstały duże gospodarstwa rolne, na skutek wydzierżawienia, a potem wykupu - tłumaczy Mieczysław Kasprzak z Jarosławia, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Według parlamentarzysty niepokojący jest spadek małych gospodarstw.

- Widać, że brakuje jakiejś alternatywy dla nich i nie ma możliwości prowadzenia w miarę rentownej produkcji. W tej chwili występuje głód ziemi. Duże gospodarstwa z chęcią by kupiły lub wydzierżawiły ziemię, ale brakuje jej. Niepokojący jest też spadek ogólnej powierzchni gruntów rolnych w regionie. To pokazuje, że wyłączamy dość dużo gruntów na różne cele infrastrukturalne, przemysłowe. Inaczej mówiąc, betonujemy, bierzemy ziemię pod budowę dróg, autostrady, fabryk - twierdzi poseł Kasprzak.

[/polecany]21269449[/polecany]

W produkcji roślinnej na Podkarpaciu dominują zboża. Na drugim miejscu, ale o wiele mniej, jest ziemniaków. Później buraków cukrowych i warzyw gruntowych. W ciągu 10 lat o połowę zmniejszyła się powierzchnia pod uprawy ziemniaków. Wzrósł natomiast, aż o 62,5 proc., areał pod rzepak i rzepik.

W porównaniu z 2010 r. w 2020 spadło pogłowie większości gatunków zwierząt gospodarskich. Bydła jest mniej o 30,5 proc. (podczas gdy w kraju odnotowano prawie 10-procentowy wzrost), o ponad 40 proc. spadła liczba krów. Aż o 54,4 proc. zmniejszyło się pogłowie świń. To spadek o wiele większy niż średnia w kraju, która wyniosła minus 26,8 proc. O 14,3 proc. zmniejszyła się w naszym regionie liczba drobiu. Tymczasem w Polsce wzrosła o 29,4 proc.

- Niepokoi dość duży spadek pogłowia bydła, a głównie trzody chlewnej. W ciągu 10 lat liczba trzody zmniejszyła się o połowę. Obecnie tylko jedna trzecia wieprzowiny w naszych sklepach jest polskiej produkcji. To, co się obecnie dzieje, czyli ogniska ASF może sprawić, że niebawem cała produkcja trzody chlewnej może zostać zlikwidowana - komentuje poseł Kasprzak.

W Puszczy Białowieskiej utonęło 21 żubrów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie