Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu zrobisz bezpłatne badania przesiewowe jelita grubego

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program.
Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program. Archiwum Polska Press
W siedmiu placówkach medycznych w regionie można skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego.

Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Jest on drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. To trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby. Podczas badania usuwane są polipy, które w przyszłości mogłyby przekształcić się w stany nowotworowe.

Bezpłatne badania w 7 placówkach

- Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program- zaznacza Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na chwilę obecną na Podkaraciu program realizuje je 7 placówek m.in. Szpital Specjalistyczny w Jaśle (ul. Lwowska 22), Samodzielny Publiczny ZOZ Nr 1 w Rzeszowie (ul. Rycerska 4), Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie (ul. Korczyńska 57), Nowe Techniki Medyczne Szpital Specjalistyczny im. Św Rodziny Sp. z o.o. (Rudna Mała 600), LUX MED Sp. z o.o. w Rzeszowie (ul. Stanisława Jabłońskiego 2/4), MT MEDIC w Krośnie (ul. Korczyńska 43) i Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. Ks. B. Markiewicza (ul. ks. Józefa Bielawskiego 18).

Pełny wykaz placówek dostępny jest na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ.

Rzecznik NFZ podkreśla, że do programu mogą przystąpić osoby w wieku od 50 do 65 lat u których w ciągu ostatnich 10 lat nie zostało wykonane takie badanie i u których nie występują objawy mogące świadczyć o nowotworze jelita grubego. - A także osoby, w wieku od 40 do 49 lat, u których w najbliższej rodzinie (krewny pierwszego stopnia) rozpoznano przypadek nowotworu jelita grubego - wyjaśnia Rafał Śliż.

Precyzyjne badanie

Kolonoskopia trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu.

Otrzymanie preparatu oraz szczegóły dotyczące przygotowania do badania uzgadniane są na wizycie kwalifikującej w placówce leczniczej.

Program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym: pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy; usunięcie polipów wielkości do 15 mm, poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków oraz usuniętych polipów i wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24