Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Politechnice Rzeszowskiej zamontowali bramki do zdalnego mierzenia temperatury

beta/ mat. prasowe PRz
Dzięki współpracy z przemysłem w zakresie prowadzenia badań obejmujących rozwiązania przeznaczone do walki z epidemią koronawirusa, w budynku rektoratu i biblioteki Politechniki Rzeszowskiej umieszczone zostały bramki do zdalnego pomiaru temperatury. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo pracowników i studentów uczelni.

Politechnika Rzeszowska od początku epidemii stara się zapewnić bezpieczeństwo kadrze i studentom. Pracownicy naukowi prowadzą projekty badawcze zarówno na uczelni, jak i przy współpracy z biznesem. Zaangażowali się w opracowanie systemów zdalnego prototypowania oraz produkcji, sterowania urządzeniami wspomagającymi oddychanie czy też zdalny monitoring poziomu temperatury osób wchodzących do budynków. Zagadnieniami tymi zajmują się m.in. zespoły kierowane przez prof. dr. hab. inż. Jarosława Sępa, prof. dr. hab. inż. Grzegorza Budzika i dr. inż. Andrzeja Paszkiewicz, prof. PRz.

Bramki do zdalnego pomiaru temperatury to jeden z elementów ochrony stosowanej na PRz, używany z uwagi zagrożenie wynikające z bezpośrednich kontaktów.

- Ten trudny dla wszystkich czas związany z epidemią pozwala uwidocznić, jak ważna jest współpraca środowiska akademickiego ze wszystkimi instytucjami otoczenia społeczno - gospodarczego. Jedynie dzięki zaangażowaniu wielu instytucji, w tym w dużym stopniu instytucji naukowo - badawczych, istnieje realna możliwość poradzenia sobie z tą kryzysową sytuacją

- mówi prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem PRz.

Piotr Sowa, prezes InfoSoftware Polska dodaje, że "system iS Gate przeznaczony jest do użycia w każdym typie placówki: w budynkach administracji publicznej, szkołach, biurach czy budynkach o przeznaczeniu handlowym. iS Gate ma za zadanie chronić daną instytucję, jej pracowników oraz wszystkie osoby ją odwiedzające, a także ich rodziny. Obecnie system ten zainstalowany został już w wielu instytucjach i firmach, takich jak np. Polska Grupa Górnicza S.A., Urząd Miasta w Krośnie czy też Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie".

Według dr. inż. Andrzeja Paszkiewicza z Zakładu Systemów Złożonych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej "pandemia spowodowała szybki rozwój technologiczny w zakresie zdalnej realizacji wielu procesów, takich jak np. edukacja, procesy administracyjne, ale również procesy projektowo-wytwórcze oraz zdalne sterowanie i ich monitoring.

- Biorąc pod uwagę spowolnienie gospodarcze wynikające z powszechnie obowiązujących ograniczeń i wzrostu poziomu zachorowań, dla przyszłości nas wszystkich bardzo ważne jest wprowadzenie na rynek jak najszerszej grupy rozwiązań wspomagających te procesy, a opartych na systemach teleinformatycznych. Dlatego też liczne zespoły naukowe, w tym nasze realizują zaawansowane badania w tym zakresie - mówi.

Galerie handlowe ponownie otwarte. Sporo ludzi w Millenium Hall w Rzeszowie

Galerie znów otwarte. Tak wyglądały zakupy w Millenium Hall ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24