Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ślub kościelny poczekasz pół roku

Karolina Jamróg
Archiwum
Nie 3 miesiące, ale już pół roku przed planowaną datą zawarcia związku małżeńskiego trzeba będzie zgłosić się do księdza i poinformować o swoich planach.

O tym należy pamiętać, przygotowując się do ślubu kościelnego:
- przynajmniej 3 miesiące wcześniej (po zmianach pół roku) trzeba zgłosić się do kancelarii parafialnej i ustalić datę ślubu
- 3 miesiące wcześniej wybrać zaświadczenie z USC o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Dokument jest ważny tylko 3 miesiące.
- 3 miesiące przed datą ślubu trzeba spisać z księdzem w kancelarii parafialnej protokół przedślubny. Potrzebne do jego wypełnienia są: dowody osobiste, metryki chrztu, zaświadczenia o bierzmowaniu i świadectwa nauki religii.
- po spisaniu protokołu przez następne 2 tygodnie w parafiach narzeczonych będą głoszone zapowiedzi
- trzeba wziąć udział w katechezach przedmałżeńskich. Obejmują one kilkanaście spotkań.
- co najmniej 3 miesiące przed ślubem trzeba zgłosić się na katechezy przedślubnie. Obejmują one spotkania z księdzem w kancelarii parafialnej i co najmniej 3 spotkania w poradni życia rodzinnego.

Zdaniem duszpasterzy to zmiana kosmetyczna. Decyzję w tej sprawie podjął papież Benedykt XVI. Pełną treść dokumentu poznamy w maju na Kongresie Rodzin w Mediolanie.

Kościół przypomina: ślub to nie tylko ładne zdjęcie

- Dla mnie nie jest to duża różnica. Po prostu trzeba wcześniej zacząć załatwiać formalności. A jest tego sporo. Przygotowania do ślubu oznaczają sporo papierkowej roboty. Najbardziej uciążliwe jest chyba zbieranie różnych zaświadczeń - mówi pani Marta, która wychodzi za mąż we wrześniu i kilka tygodni temu wspólnie z narzeczonym brała udział w spotkaniach z księdzem, tzw. kursie przedmałżeńskim.

Pomysł wprowadzenia zmian pozytywnie ocenia ks. Przemysław Drąg, krajowy duszpasterz rodzin. W wypowiedzi dla dziennika Rzeczpospolita tłumaczy, że mają one pomóc narzeczonym w podjęciu decyzji.

- Tutaj chodzi o pogłębienie rozumienia sakramentu małżeństwa, pogłębienie wiary narzeczonych. Zrozumienie, że ślub to nie kwestia ładnego zdjęcia, ale zobowiązanie wobec Boga, drugiego człowieka i wspólnoty kościelnej - przypomina.

Ślubów może być mniej

Zdaniem o. Andrzeja Kuśmierskiego, proboszcza parafii św. Jacka w Rzeszowie nowe wytyczne mogą zniechęcić młodych ludzi do zawierania małżeństw.

- Możliwe, że spadnie liczba ślubów kościelnych. To jednak kwestia wiary. Jeżeli ludzie nie są wystarczająco wierzący, nie będą decydować się na ślub. Niewykluczone też, że księża, którzy będą mieć więcej czasu na to, by poznać i przygotować parę do zawarcia małżeństwa, częściej będą odmawiać udzielenia sakramentu. W ten sposób uniknie się sytuacji zawarcia nieważnego związku małżeńskiego - tłumaczy.

Dokument ma też przypomnieć etapy przygotowań do przyjęcia sakramentu. Chodzi tutaj o kursy przedmałżeński i przedślubny. Nie zmienią się jednak zasady uczestnictwa w tych przygotowaniach, ani ich liczba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24