Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na turystycznym szlaku: Jak się robi wino

Józef Lonczak [email protected] 017 867-22-57
Pod tym nowoczesnym obiektem znajduje się tradycyjna wytwórnia wina. Fot. Reynaers
Pod tym nowoczesnym obiektem znajduje się tradycyjna wytwórnia wina. Fot. Reynaers
W ostatnich latach prywatne bodegi, czyli tradycyjne hiszpańskie winnice zmieniają się w wielkie atrakcje turystyczne.

Jedną z firm, która wprowadziła w życie ideę odnowy w sektorze winiarskim, jest winnica Bodegas Protos w Peñafiel – miasteczku położonym niedaleko Valladolid w Kastylii.

 

 

Anglicy zaprojektowali

Zabytkowa winnica skorzystała z pomocy zespołu angielskich architektów Richarda Rogera. Do obiektu składającego się pierwotnie jedynie z części podziemnej zaprojektowano jednokondygnacyjny budynek oraz znajdujące się pod nimi dodatkowe piwnice.

Te ostatnie przeznaczono na dodatkową produkcję wina, a nowy budynek służy gościom. Znajduje się w nim, m.in. sala do degustacji wina, sala konferencyjną i restauracja. Wyróżniającym się elementem nowoczesnej konstrukcji budynku jest ogromna przeszklona fasada, do stworzenia której użyto systemu Reynaers CW 50.

Pod ziemią dojrzewa wino

Winnica Bodegas Protos usytuowana jest u podnóża wysokiej skały, na szczycie której wznosi się zamek a w nim Muzeum Winiarstwa. Bodegas Protos to obecnie 20 tys. m kw. powierzchni użytkowej.

Większa część znajduje się pod ziemią. gdyż produkcja wina wymaga temperatury 14 – 16 st. C. Takie warunki termiczne osiąga się w tradycyjnej architekturze bez stosowania jakiegokolwiek chłodzenia. Instalacje do produkcji wina umieszcza się pod ziemią, na głębokości od 2 do 30 metrów. Jej budowa wiąże się ze znacznymi kosztami, jednak późniejsze oszczędności w czasie eksploatacji bodegi oraz jej minimalny wpływ na otaczające ją środowisko, kompensują koszty inwestycji.

Na powierzchni przyjmuje się gości

Nadziemna część bodegi ma nietuzinkowy wygląd. Przestrzeń od dachu do największej, podziemnej części budynku, w której ma miejsce produkcja wina, wypełnia przeszklona fasada stanowiąca najatrakcyjniejszą część elewacji.

Budynek posiada charakterystyczną konstrukcję dachu, złożoną z pięciu połączonych ze sobą łukowych stropodachów, przy czym każdy kolejny jest lekko cofnięty w stosunku do poprzedniego. Podzielenie dachu na pięć części konstrukcyjnych sprawia, że budynek wydaje się mniejszy i dobrze wpasowuje się w tradycyjny krajobraz, będący mozaiką pól i winnic z widocznymi gdzieniegdzie dachami gospodarstw.

Nowoczeność łączy się z tradycją

Ciekawostką jest, że nowy budynek winiarni został połączony z jej zabytkową częścią piwnic za pomocą specjalnego tunelu.

Życzeniem właściciela było, aby naziemnej części bodegi nie nadawać przemysłowego wyglądu, dlatego do wykończenia wykorzystano tradycyjne materiały: ceramikę, kamień i drewno.

Nowy budynek Bodegas Protos zapewnił otwartość procesowi produkcji wina, który wcześniej ukryty był pod ziemią. Teraz turyści wstępujący na szlachetne Protos Gran Reserva, mogą nie tylko rozkoszować się jego smakiem, ale także zobaczyć proces produkcji wina na własne oczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24