Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Ukrainie zdewastowano pomnik ok. tysiąca polskich ofiar SS i UPA [WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 16 lat
Do dewastacji pomnika doszło niedaleko miejscowości Brody w obwodzie lwowskim, w miejscu nieistniejącej wsi Huta Pieniacka.

Informacja o zniszczeniu pomnika w poniedziałek pojawiła się w internecie. M.in. na popularnych na wschodzie portalu LiveJorunal, ale także na YouTube. Ten ostatni na profilu podpisanym jako „Wolna Ukraina” z symbolami Prawego Sektora, czyli prawicowej organizacji na Ukrainie. Z tym, że film ze zniszczonego pomnika jest jedynym na tym profilu, co może sugerować, że konto jest fałszywe.

Na 30-sekundowym filmie widać zniszczoną główną część pomnika, czyli spory, kamienny krzyż. Zostały z niego tylko szczątki. Najprawdopodobniej został rozbity, choć pojawiły się również informacje, że wysadzony ładunkami wybuchowymi.

Sprofanowany został kamienny krzyż

Po obu stronach krzyża stoją kamienne tablice, stele, z nazwiskami ofiar ludobójstwa. Tablice zostały zdewastowane farbą. Na jednej wymalowane są ukraińskie barwy narodowe, żółto - niebiesko, na drugiej czerwono - czarne barwy UPA i symbol niemieckiego oddziałów SS.

Na górze na krzyżu znajdowało się polskie godło, a pod spodem dwujęzyczny, po polsku i ukraińsku, napis „Pamięci około 1000 Polaków, mieszkańców wsi Huta Pieniacka i okolicznych miejscowości, zamordowanych 28 lutego 1944 r. Spalona wieś przestała istnieć”.

Pomnik został zbudowany legalnie, w miejscu nieistniejącej polskiej wsi. W 2009 r. został uroczyści odsłonięty przez prezydentów Polski Lecha Kaczyńskiego i Ukrainy Wiktora Juszczenko.

Zdewastowany pomnik ok. tysiąca Polaków zamordowanych w Hucie Pieniackiej, przez oddział niemieckiego SS i członków UPA. Po krzyżu zostały tylko porozbijane
Zdewastowany pomnik ok. tysiąca Polaków zamordowanych w Hucie Pieniackiej, przez oddział niemieckiego SS i członków UPA. Po krzyżu zostały tylko porozbijane fragmenty. Archiwum/YouTube

Polskie MSZ zażądało od władz Ukrainyszybkich działań

Wczoraj polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych skierowało do władz Ukrainy notę dyplomatyczną, w której domaga się natychmiastowego zbadania sprawy, ustalenia sprawców i ich ukarania.

- Konsulat RP we Lwowie pozostaje w kontakcie z władzami Obwodu Lwowskiego, które poinformowały, o natychmiastowym powołaniu specjalnej grupy operacyjnej, mającej na celu jak najszybsze wyjaśnienie sprawy. Władze obwodowe poinformowały przedstawicieli polskiego konsulatu, że uznają ten incydent za wymierzony zarówno w Polaków, jak również Ukraińców - informuje MSZ.

Dewastacji dokonano na krótko przed kolejnymi, zaplanowanymi na 28 lutego, obchodami 73. rocznicy zbrodni ludobójstwa. Uroczystości przygotowywane są przez Stowarzyszenie Huta Pieniacka.

MSZ informuje, że strona ukraińska zaproponowała organizację wspólnych uroczystości 27 i 28 lutego.

Pomnik upamiętnia ok. tysiąca ofiar zbrodni ludobójstwa, do której doszło 28 lutego 1944 r. Mordercami byli żołnierze niemieckiej dywizji SS Galizien, wspomagani przez członków UPA - Ukraińskiej Powstańczej Armii. Mieszkańców m.in. gromadzono w drewnianych budynkach, które ostrzeliwano i podpalano. Spalona została cała wieś, ocalało kilka budynków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24