Na ulice Przemyśla wyjedzie gratowóz. Za darmo odbierze...

  Na ulice Przemyśla wyjedzie gratowóz. Za darmo odbierze śmieci

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Od soboty po Przemyślu znowu zacznie jeździć charakterystyczny gratowóz.

  Od soboty po Przemyślu znowu zacznie jeździć charakterystyczny gratowóz. ©Norbert Ziętal

  Stare telewizory, komputery, leki, farby, lakiery i wiele innych, problemowych śmieci będzie można za darmo oddać do gratowozu, który podjedzie na miejskie osiedla. Specjalny samochód wyjeżdża w najbliższą sobotę i będzie kursował do czerwca.
  Od soboty po Przemyślu znowu zacznie jeździć charakterystyczny gratowóz.

  Od soboty po Przemyślu znowu zacznie jeździć charakterystyczny gratowóz. ©Norbert Ziętal

  - Akcję prowadzimy od pięciu lat, w tej chwili rozpoczynamy ósmy sezon. To bardzo udana inicjatywa. Urzędnicy z innych samorządów dzwonią do nas i dopytują o szczegóły. Chcą coś takiego u siebie organizować - mówi Nowinom Jerzy Łańcucki, kierownik Zakładu Usług Komunalnych w Przemyślu.

  Problemowych odpadów nie można wyrzucać do zwykłych pojemników na śmieci. Często mieszkańcy nie wiedzą, gdzie można je zutylizować.
  Część nie ma możliwości dojazdu, a innym się nie chce. Z tego powodu jeszcze do niedawna spora część przemyskich śmieci lądowała w rowach, lasach itd. Stąd inicjatywa gratowozu, który podjeżdża na osiedla. Do tego zabiera wszystko bezpłatnie.

  Te śmieci mogły trafić do lasów

  - Przez te pięć lat zebraliśmy 59 ton elektroodpadów, czyli np. telewizorów, komputerów. 20 ton tworzyw sztucznych, 6 ton odpadów wielkogabarytowych, najczęściej mebli. Do tego 2 tony zużytych farb i lakierów, 300 kg lekarstw, 700 kg baterii i akumulatorów - wylicza Łańcucki.

  Jedynie na odbiór odpadów o dużych rozmiarach, np. szaf czy wersalek, trzeba się wcześniej umawiać.

  - Akcja na tyle się u nas zadomowiła, że już na początku marca zaczęły się telefony od mieszkańców Przemyśla, kiedy będziemy jeździć w tym roku - mówi Łańcucki.

  Gratowóz zaczyna kursować po Przemyślu w najbliższą sobotę. O godz. 9 pojawi się obok Tesco na Kazanowie. Późniejsza trasa w tym dniu to ul. Wysockiego obok TBS, 3-go Maja róg Popielów, Św. Jana róg Kraszewskiego, Glazera koło pawilonu, Rycerskie koło liceum, Rycerskie koło Piotruś Pan na Bielskiego, Grunwaldzka Murowanka, Kmiecie pawilon PSM, Grunwaldzka parking PKO, Grunwaldzka róg Goszczyńskiego.

  W kolejne soboty samochód będzie się pojawiał w innych częściach miasta, aż do 9 czerwca. Szczegółowy wykaz terminów na www.zukprzemysl.pl lub tel. 16 672-07-63.

  W aptekach oddasz przeterminowane lekarstwa

  Oprócz gratowozu, przemyski ZUK prowadzi dwie inne akcje ekologiczne. W wytypowanych aptekach można za darmo oddawać przeterminowane lekarstwa. Dzięki temu udało się ich zebrać ponad dwie tony. Od jesieni ub. roku przy siedzibie ZUK działa gratowisko. Każdego dnia można tam za darmo oddać niebezpieczne odpady. Wzmożony ruch zaczął się tutaj wczesną wiosną.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  "Przebój sezonu" - komedia omyłek w listopadzie w Rzeszowie