Na zakręcie śmierci w Leszczawie Dolnej ponownie postawili...

  Na zakręcie śmierci w Leszczawie Dolnej ponownie postawili krzyż. Ściął go podczas wypadku ukraiński autokar [ZDJĘCIA]

  luks

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Na zakręcie śmierci w Leszczawie Dolnej ponownie postawili krzyż. Ściął go podczas wypadku ukraiński autokar [ZDJĘCIA]
  1/27
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Solski

  Przy drodze w Leszczawie Dolnej, w powiecie przemyskim, postawiono krzyż, który w sierpniu podczas wypadku został ścięty przez ukraiński autokar.
  17 sierpnia br. autokar stoczył się z 17-metrowej skarpy, po czym dachował. Autobusem podróżowały 54 osoby, wliczając dwóch kierowców i pilota. Pasażerowie byli w wieku od 8 do 55 lat. Trzy osoby zginęły. To kobiety w wieku 30 i 55 lat oraz mężczyzna w wieku 31 lat, obywatele Ukrainy. Aby dostać się do ciał, trzeba było podnieść autokar. 51 osób zostało rannych.

  Wszyscy jechali ze Lwowa do Wiednia. Kierowali się na autostradę A4 k. Przemyśla.

  42-letni Ukrainiec, kierowca autokaru, usłyszał zarzuty sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, której następstwem była śmierć trzech osób. Został tymczasowo aresztowany na trzy miesiąca. Wstępne opinie wskazują na to, że w miejscu, gdzie istnieje ograniczenie do 30 km/godz. mężczyzna jechał ok. 70-80 km/godz. Mimo trudnych warunków pogodowych - mgły, mżawki i drogowych - śliskiej powierzchni, krętej drogi.

  Kierowca nie przyznał się do winy. Wyjaśniał w prokuraturze, że jechał tą trasą po raz pierwszy, nie znał jej. Kierował się wyłącznie nawigacją.

  Na miano „zakręt śmierci” to miejsce Leszczawie Dolnej w gm. Bircza zasłużyło już w latach 60. Radziecki autokar stoczył się ze skarpy. Ośmiu pasażerów zginęło, 21 rannych rannych. 23 sierpnia 1991 roku w wypadku brał udział także autokar zza wschodniej granicy. Siedem osób poniosło śmierć na miejscu.

  Wypadków było jeszcze kilka. Brały w nich udział gównie ciężarówki.

  W miejscu tych wszystkich zdarzeń, za barierką, mieszkańcy na betonowym postumencie ustawili krzyż upamiętniający ofiary. Ukraiński autokar ściął go. Ocalała jednak figura Chrystusa. Zabrali ją strażacy z OSP.

  Krzyż ponownie ustawiono w czwartek, aby był ostrzeżeniem dla kierowców. W piątek został poświęcony przez metropolitę przemyskiego arcybiskupa Adama Szala. Około 100 osób, mieszkańcy okolicznych wiosek, odmówiło modlitwę.
  Zobacz galerię
  Wypadek ukraińskiego autokaru w Leszczawie Dolnej na Podkarpaciu. Mówi Aleksander Baczyk, konsul honorowy Ukrainy w Przemyślu


  Tragiczny wypadek w Leszczawie Dolnej na Podkarpaciu. Relacja straży pożarnej


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (20)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (20) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  "Przebój sezonu" - komedia omyłek w listopadzie w Rzeszowie